ההרס בגבעת האירוסים בחדרה | צילום: שירות מיינט

האם ג'יפ השתולל בגבעת האירוסים הסמוכה לשכונת עין הים בחדרה וגרם לנזק לחלק מהשמורה?

תושב חדרה דיווח ל'מיינט' על הרס של מקטע במקום לפני כשבוע ימים. "אירוסים נעקרו מהגבעה", כתב לאתר והוסיף: תושב שגר בעין הים היה כאן בזמן האירוע. מתברר שג'יפ שקע כאן ולצורך החילוץ השתמשו פה במוטות הגידור ובשלט של האירוסים. הנושא, כך נראה, הוא השתוללות ג'יפים בגבעת האירוסים".

לאיזור המדובר בשטח נגרם נזק על פי התמונות שנשלחו אלינו. חלק מהאירוסים כוסו בערימות של חול. השלט המבקש לא לקטוף את הצומח – נהרס.

ההרס בגבעת האירוסים בחדרה | צילום: שירות מיינט

באתר לבילוי ותיירות חדרה מצוין כי אירוס (או איריס בשמו המדויק יותר ע"ש אלת הקשת בענן במיתולוגיה היוונית) הארגמן שייך למשפחת האיריסים, ולקבוצת אירוסי ההיכל. בסוגו כ-200 מינים.

"הפרח אנדמי לארץ-ישראל, כלומר פורח רק באזורה, על קרקעות חול, חמרה חולית וכורכר, ומכאן שאזור תל גדור וסביבתו הם קרקע נהדרת עבורו ונחשבים כנקודת תפוצתו הצפונית ביותר בעולם של הפרח.

"איריס הארגמן פורח בין ינואר למרץ, בעיקר בחודש פברואר. גודלו של הפרח הוא כ-8 ס"מ והוא פרח מוגן. מעבר לאירוס הארגמן  תמצאו גם את שיחי הרותם הלבנים והריחניים, כמו גם פריחה ענפה של אלקנת הצבעים בכחול, בנוסף לכלניות ורקפות בין סלעי הכורכר".

ההרס בגבעת האירוסים בחדרה | צילום: שירות מיינט

איך מגיעים לשם? "נוסעים לשכונת עין הים שסמוכה לכביש החוף. כניסה ממחלף אולגה. ממשיכים עד למלון רמדה ובכיכר פונים שמאלה. ממשיכים כ-1.5 ק"מ עד לכיכר של שכונת עין הים. מצד ימים תראו שלט "גבעת האירוסים". חונים ועולים לגבעה".

יש רק לקוות כי המבקרים במקום ישמרו על חלקת הטבע המיוחדת הזו ולא יהרסו אותה כפי שקרה לפני כשבוע.