דיון במינהל התכנון על תכניות הבנייה בבית אליעזר בחדרה במסגרת הותמ"ל, התקיים אתמול (12.12) בירושלים.

על פי עדויות, במקום התנהל דיון סוער במיוחד, עם התנגדות נרחבת סביב השולחן לתכנית, מצד משרדי ממשלה (חקלאות, הגנת הסביבה, תחבורה) לשכת תכנון מחוז חיפה, נציגי מועצה מחדרה, תושבים ופעילים מקומיים, נציגי רט"ג ואנשי החברה להגנת הטבע.

ביצת זיתא (צילום: איתמר רותם)

דקלה פרסיקו, מתכננת הוותמ"ל, אמרה בדיון: "אם כבר אנחנו הולכים על פיתוח של קרקע מדינה במקום הזה, אנחנו צריכים להיות הרבה יותר רגישים לעובדה שיש פה אזורים עם איכותיות נופיות". 

פריסקו הוסיפה: "רמ"י יכולה להגיש את התכנית as is, אבל אני בספק אם אני אוכל לתמוך בה, כמו שהיא, לאור ההתנגדות החריפה ששמענו כאן. לכן, אני מציעה לעלות את הצפיפות למינימום של 22 יחידות דיור לדונם, לצמצם את הקו הכחול בהתאם, לקיבולת של 6,000 יחידות דיור, כפי שהכריז קבינט הדיור, ולא יותר.

"אני מציעה לעשות את זה תוך התרחקות מביצת זיתא, שהיא כנראה האזור הרגיש ביותר שם. שרמ"י יעשו את החישובים שלהם בבית ויחליטו האם הם רוצים לעשות את השינויים הללו, או שלא".

הדיון התקיים במסגרת שולחן עגול של מינהל התכנון בנוגע לתכניות הבנייה בבית אליעזר שבחדרה. מדובר על תכנית ל-8,200 יחידות דיור, על שטח של למעלה מ-2,800 דונם, רובו שטח חקלאי.

רון שגן מציג את ההתנגדויות לתוכנית בחדרה בשנה החולפת (צילום: לירן טטרו)

לקראת השולחן העגול, פנה ראש עיריית חדרה, צביקה גנדלמן, לראש מטה הדיור, זאב ביילסקי, בהתנגדות חריפה ביותר לתכנית. לטענתו של ראש העירייה, לתכנית תהיה השפעה חמורה על מצבה הכלכלי של העיר, היא אינה מתאימה לתכנית המתאר ולתכניות הפיתוח של העיר, יהיו לה השפעות שליליות על תכניות הפיתוח של מערב העיר והיא תפגע בהתחדשות העירונית הרבה המקודמת בחדרה ולכן אין בכוונת העירייה לקחת חלק בהליך קידום התכנית.

גם החברה להגנת הטבע מתנגדת לתכנית. מהחברה נמסר: "פיתוח המתחם המוצע מותח את השטח הבנוי בעיר על פני מרחקים עצומים ועל כן סותר במידה רבה את ההיגיון התכנוני ואת כיוון ההתפתחות הטבעי של העיר חדרה, דבר שיביא להחלשת חוסנו הכלכלי - חברתי של מרכז העיר, לפגיעה בעירוניות ובאיכות החיים, ולשימוש לא יעיל בכספי ציבור (על ידי הקמת תשתיות חדשות, מערך כבישים, קושי באספקת שירותים עירוניים, ועוד).

"התכנית בגרסתה הנוכחית, מחמירה עוד יותר את הפגיעה בתכנון העיר חדרה, באיכות חיי תושביה ובערכי הטבע העוטפים אותה. יש להניח כי במקרה של קידומה, בהינתן משאבים מוגבלים לעיר, השקעה במתחם מרוחק תבוא על חשבון השקעה ראויה ונדרשת במרקם הבנוי של העיר ותפגע בסיכויי המימוש של תכניות למגורים בשטחים הגדולים המיועדים לבינוי ושאינם במחלוקת. בנוסף, התכנית תחריף את מגמת הפרוור ממנה סובלת חדרה כבר היום, תופעה הכרוכה בשימוש בזבזני במשאב הקרקע".