חיים גרטי ז"ל | צילום: אלבום פרטי

חיים גרטי, שהפעיל במשך שנים ארוכות קיוסק בשכונת גבעת אולגה, וכונה "חיים גרעינים", הלך ביום שישי שעבר לעולמו, בגיל 90.

הכינוי שלו היה כה מוכר, עד כי במודעת האבל שלו נרשם "בצער רב וביגון קודר אנו מודיעים על פטירת אבינו וסבנו היקר חיים גרטי - 'חיים גרעינים'".

תושבי אולגה אהבו את הקיוסק של גרטי, ונהגו לשוב אליו גם לאחר שעזבו את השכונה. גרטי היה איש נעים הליכות, ודמות מרכזית בנוף הילדות של רבים מתושבי העיר. עם היוודע דבר פטירתו, מלאו הרשתות החברתיות דברי הספד לגרטי, שהקיוסק שלו היה אבן שואבת לתושבי השכונה בפרט, ולתושבי העיר בכלל.

"זהו ערב עצוב אחרי שהתקבלה ההודעה על מותו של חיים גרעינים", נכתב בשם מועדון כדורגל גבעת אולגה. "חיים, איש יקר ואהוב, היה חלק מנוף ילדותנו וסמל של אולגה היפה של פעם. סמל של שכנות ואחווה, סובלנות, סבלנות ונתינה אדירה. הוא היה מוותיקי השכונה, בעל חנות הפיצוחים המפורסמת ביותר בעיר.

"מי לא היה מגיע לקנות אצל חיים? אפילו נהגי קו 7 היו עוצרים ליד החנות כדי שהנוסעים באוטובוס יירדו לקנות פיצוחים לשבת. כך היו החיים באולגה. אף אחד לא ויתר על חיים ועל הגרעינים שלו", כתבו אנשי מועדון הכדורגל, והוסיפו: "בצעירותו היה חיים שופט ומאמן כדורגל, שאימן אצלנו קבוצת נשים אולי הראשונה בישראל, שאותה הקים מיוזמתו. הוא היה אוהד מושבע של הפועל גבעת אולגה המיתולוגית, וכן של כל קבוצות הספורט באולגה. החנות של חיים שימשה כפרלמנט של זקני השבט באולגה. גרטי היה פטריוט אולגאי ממדרגה ראשונה, ממייסדיה וממעצביה של הגבעה. אנחנו היינו מאושרים שיש לנו את חיים".

חיים גרטי ז"ל. סמל לעולם הולך ונעלם | צילום: אלבום פרטי

תמי גרטנר, תושבת שכונת יצחק, שיתפה את זכרונותיה מהאיש: "תמונות ילדות, גלידת פונץ' בננה, פיצוחים, ממתקים ועיתון של שבת. תמיד מסביר פנים, מכיר כל משפחה, הורה וילד, איזה איש מהמם, יהי זכרו ברוך. בשנות ה-70, כשהוריי התגוררו באולגה וגם לאחר שעזבנו את השכונה, בכל יום שישי היינו מתלווים לאבי כדי לקנות אצל חיים גרעינים פיצוחים לשבת. צריך להבין, זאת לא היתה סתם חנות, זה היה מוקד העניינים, זה סמל לעולם הולך ונעלם. בשנים האחרונות הייתי נתקלת בחיים בקניון בעיר, ואנשים לא הפסיקו לפנות אליו ולהגיד לו 'חיים גדלנו עלייך'".

בועז ביטון, יו"ר ש"ס ותושב אולגה לשעבר: "כילד שנולד וגדל באולגה, חיים מבחינת היה אגדה. גדלנו עליו, איש מקסים, לבבי ואהוב. לא אשכח איך כילדים היינו קונים דברי מתיקה אצלו, ותמיד הוא קיבל אותנו באהבה. הוא דמות שגדלנו עליה ושתחסר לנו מאוד".

איציק גרטי, בנו של חיים גרטי, אומר: "בלוויה הספדתי את אבא שלי ואמרתי לו - 'אבא, אילו היית בחיים היית רואה כמה אנשים עומדים מסביבך ואוהבים אותך. חשבתי שאתה אבא רק שלי, ופתאום אני מגלה שאתה אבא של כולם', וזה מדויק ומגדיר היטב את מי שהיה אבי. הוא הכיר את כולם ואהב את כולם. היו גם תקופות צנע, ותמיד הוא נתן למי שלא היה לו. כמויות האהבה שקיבלנו מאנשים שאנחנו לא מכירים מחממות את הלב, כתבו עליו ואמרו עליו דברים מרגשים מאוד, ויש בכך מעט נחמה".

גרטי הותיר אחריו אשה, שני ילדים, שני נכדים ונין שנולד ביום שישי אחרון, בדיוק ביום שבו נפטר.