גן צבר | צילום: אלי מלכה

גן תדהר, גן כרמל וגן שלדג בבית אליעזר, גן נועם בגבעת אולגה, גן אלמוג ליד שכונת ויצמן, גן גפן במרכז העיר, גן צבר  וגן שיטה בנווה חיים, אלו רק חלק מהגנים העירוניים שהורי הילדים התלוננו, תיעדו ומצאו את חצר החול בגן מלוכלכת ועוד פגמים נוספים העלולים לפגוע בבריאות הילדים.

הנחיות משרד הבריאות בנושא תברואה בגני ילדים קובעות כי החול המשמש מקום משחק לילדי הגן עלול להזדהם בהפרשות בעלי חיים וזיהום חיצוני סביבתי.

גן צבר | צילום: אלי מלכה

חול מזוהם מהווה גם מקור להתרבות ומשיכת זבובים וחרקים, שגם הם עלולים להעביר מחלות מדבקות. המגע ההדוק והישיר של הילדים עם החול המזוהם, שבזמן המשחק מכניסים את הידיים המזוהמות לפה ולעיניים, עלול לגרום להדבקה במחלות קשות כמו דלקות עיניים, גרון, עור, אוזניים ומחלות מעיים.

בתמונות אשר נשלחו למיינט על ידי מספר הורים ובראשם הפעיל החברתי אלי מלכה (המתמודד למועצה מטעם רשימת מחוברים), נראים מספר גני עירייה שהחול לא רק שאינו מקובץ בארגז, אלא הוא המרכיב העיקרי בגינה לילדים והוא אף נראה מלוכלך ומזוהם.  

מצד שני, מטעם העירייה נשלח ל"מיינט" מסמך בו הזמנת עבודה לחול חדש לגנים ואף צורף סרטון מגן נועם, בתגובה שלחו הורים סרטונים מגן כרמל ומגן אלמוג כדוגמא מייצגת לטענותיהם על מצב הגנים.

על מנת למנוע פגיעה בבריאות הילדים יש להקפיד על כללי היגיינה בסיסיים בנושא:

יש לדאוג שארגז החול יהיה בנוי מחומר רחיץ הניתן לניקיון ואחזקה תקינים. יש לכסות את ארגז החול בברזנט או יריעה אטומה אחרת בסוף כל יום, יש לדאוג לכך שארגז החול יהיה במקום מוצל. החול בארגז צריך להיות נקי יש להחליפו לפחות פעמיים בשנה בחול נקי, שטוף, נקי מחומרים אורגניים/כימיים כשמומלץ להוסיף חול חדש ונקי אחרי תקופת הגשמים. החלפת החול צריכה להיות מתועדת.

גן תדהר | צילום: אלי מלכה

מעיריית חדרה נמסר: ב"עיר חדרה פועלים כ-180 גני ילדים. רק לאחרונה סיימה העירייה את פרויקט מיליון השקלים  של ראש העירייה להתקנת דשא סינטטי בכל הגנים בעיר, ובחודש האחרון החל סיבוב שני של הפרויקט, עם תוספות של דשא סינטטי בחצרות הגנים.

הזמנת עבודה של העירייה

"באשר להחלפת החול בגני הילדים. עיריית חדרה פועלת על פי חוק, ומחליפה את החול בכל שנה בהתאם לתקנים של משרד החינוך. בימים אלה נמצאת בעיצומה פעולת החלפת החול בגני הילדים (ראו הזמנת עבודה).

"יצוין כי בכל גן יש כיסוי לארגז חול, ובאחריות הגננת לכסות את הארגז מידי יום. כל ארגזי החול הם מתחת לסככה או לרשת צל. בבדיקה עם הגננות בגנים המדוברים, לא ידוע להן על תלונות ונראה כי מדובר בחלק מקמפיין פוליטי של פעילים פוליטיים.  

"יודגש כי עיריית חדרה משקיעה רבות בגני הילדים במהלך כל השנה. רק בשבוע האחרון הותקנו בגני ילדים בעיר למעלה מ-20 פגודות (רשתות צל) נוספות, יותר מ-10 מזגנים, ומאות מטרים מרובעים של דשא סינטטי בחצרות, והכל על-פי צורכי הגן ובתיאום עם הגננות".