לא רכבים עם מעלון | צילום: דניאל קרלין

דניאל הוא תושב חדרה, נכה על כיסא גלגלים, ולו יש רכב גבוה עם מעלון. דניאל נזקק לשירותי הרכבת כדי להגיע למקום עבודתו במרכז, אך שהוא מגיע עם רכבו, החניות המיועדות עבורו כבר נתפסו על ידי רכבי נכים רגילים בעלי תג נכה רגיל שלהם יש חניות אחרות ברחבי מתחם הרכבת, חניות שדניאל לא יכול פיזית להשתמש בהם. אבל נכים אלו, שחונים בחנייה עבור רכבי נכים עם מעלון, יודעים שלמרות שהפרו את התמרור, הם לא יקבלו קנס.

בתחנת הרכבת בחדרה ישנם מספר חניות המוקצות עבור נכים, מתוכם יש רק 3 מקומות חנייה שיועדו באופן נקודתי עבור נכים הנזקקים לרכב גבוה עם מעלון.

חניות אלו, כפי שהוגדרו בתמרור שהתקינה העירייה, מיועדות לרכב גבוה שמתוכו מעלון שמוריד את הנכה עם כיסא הגלגלים אל הקרקע, רכב זה מצריך סף מדרכה רחב במיוחד לצד החנייה, כדי שיהיה ניתן להוריד את כיסא הגלגלים אל הקרקע בבטחה, לרכבים אלו יש סימון נכים ספציפי ומיוחד.

התמרור בתחנה | צילום: דניאל קרלין

דניאל מספר למיינט כי "במגרש החנייה של הרכבת העירייה הציבה תמרור המייעד 3 מקומות חנייה לרכב נכה עם מעלון. נכה עם כיסא גלגלים הוא בעל תו נכה מיוחד בצבע  "כחול" עם ציור כיסא גלגלים.

"הבעיה היא שמשעה מוקדמת בבוקר, לרוב מ -7:15, כל מקומות החנייה המיועדים לנכים עם כיסא גלגלים בעלי רכב עם מעלון נתפסים על ידי רכבי נכים רגילים והם עם תו נכה רגיל בצורת משולש הניתן גם לנכים ללא מוגבלות בניידות.

"אין שום מקום אחר במתחם הרכבת שהנכה יכול לחנות בבטחה ולהוריד מעלון וכיסא גלגלים. אותו נכה לא יכול להשתמש ברכבת  כדי להגיע לעבודה או לטיפול בבית חולים או אפילו לטייל קצת ולמעשה גוזלים מהנכה זכות יסוד להשתמש בתחבורה ציבורית".

דניאל מסביר שבמשך שנה הוא מתלונן לעירייה בנושא - ללא הועיל: "כשפניתי אל הפקחים העירוניים לאחר שהגעתי אל התחנה ואני מראה להם שאזור החנייה עבורי נתפס על ידי רכבי נכים רגילים, הם עונים  שהם לא יכולים לאכוף את העניין ולא יכולים לתת דוחות לרכבים עם תו נכה רגיל וזאת למרות השילוט הקיים.

"פניתי לאגף החנייה, כתבתי לראש העירייה, פניתי לאגף פניות הציבור, קיבלתי מהם מייל שיחזרו אלי עם תשובה, אך זו  מעולם לא הגיעה. אני לא מבין, מדוע העירייה התקינה תמרור אם ביודעין היא לא רוצה לאכוף אותו? תוך כדי כך פוגעת העירייה בזכות יסוד של קבוצת נכים בעלי מוגבלות ניידות קשה".

המעלון דורש מדרכה רחבה | צילום: דניאל קרלין

מעיריית חדרה נמסר: "בעקבות פניות מארגוני נכים שונים שטענו כי לא ניתן ולא מוסרי להפלות בין נכה לנכה הוחלט להפסיק לאכוף את התמרור הנ"ל כלפי נכים רגילים. במקביל במשך כמה חודשים נערך מבצע הסברה במקום בנושא. הכלל הוא שהחנייה מיועדת לחניית נכים עם מעלון. אנחנו מצפים מציבור הנכים שינהג בצורה מוסרית ומי שאין מעלון ברכבו לא יחנה בחנייה המיועדת לרכב נכה עם מעלון".

בשיחה עם מיינט, ביקש גולן לקס, מנהל נגישות ישראל בחדרה להגיב בנושא: " לצערי, יש כיום בעיה בחוק, והעניין עוד לא  הוסדר ולפי החוק, גם לרכב נכה רגיל, ללא צורך במעלון, מותר באופן חוקי לחנות בחניית נכים המיועדת רק לרכבים עם מעלון. עדיין, מכיוון שהמדינה דורשת מהעירייה להקצות מקומות חנייה לרכבים עם מעלון, יש לכל עירייה את הזכות לתת דו"ח לרכב נכה ללא מעלון שתפס את החנייה. אני אשמח לשמוע איזו עמותת נכים פנתה אל עיריית חדרה וביקשה לא לאכוף את התמרור, אני לא מאמין לזה.

"אני כן מצפה מאנשים שיש להם תו נכה לרכב, להתחשב בנכים שיש להם צורך בכיסא גלגלים ולא לחנות בחניות המיועדות להם. אני דיברתי עם אחראי הפיקוח בעירייה שיתחיל לתת שם דוחות, לפחות שייתן בתחילה דוחות אזהרה, כי הדבר הזה, לא רק אופייני לתחנת הרכבת אלא זה קורה בכל רכבי חדרה וגם בכלל בארץ, שחניות נכים  המיועדות לרכבים עם מעלון בלבד נתפסות ע"י רכבי נכים רגילים".