המקום בו התפוצץ הצינור | צילום: עמיאל חדד

לפני כחצי שנה, בתאריך 27 לפברואר, התרחש פיצוץ בצינור מים בכביש הפנימי לקבוצת דיירים ברחוב דוד שמעוני. מבדיקה שנעשתה, מדובר באזור בעל בעלות פרטית של מספר דיירים, אך מכיוון שבאותו אזור ברחוב מתגוררת אוכלוסייה שמרביתם קשישים בעלי קשיים כלכליים, לא היה בידם להתארגן ולאסוף כסף כדי לתקן את הפיצוץ.

מלפנים משורת הדין, את הפיצוץ הראשוני שהיה בצינור תיקנו העירייה ומי חדרה והדיירים קיבלו הנחת תשלום על נזילת המים, במקום 900 ש"ח החשבון המקורי, נאלצו לשלום הדיירים כ345 ש"ח בלבד.

אך לאחרונה, שוב החלו להגיע חשבונות מים גבוהים מהרגיל. עמיאל חדד שאמו מתגוררת באזור מספר: " הגיע פקח ממי חדרה עשה סיבוב בשכונה ראשית הוא ראה שאין מים באדמה הסתכל וצילם מספר שעונים.

"נאמר לי על ידו שיש נזילה סמויה ויתכן שהתיקון שבוצע לא בוצע כראוי ואולי בגלל זה יש צריכה משותפת גבוהה וייתכן מאד שמד המים לא תקין . שבוע לאחר ביקורו נאמר לי שמחלקת ההנדסה של מי חדרה מטפלים בזה.

"לאחר מכן, הגיע פקח נוסף לאזור, ראה שאין מים באדמה והסתכל גם על שעון מים ואמר לי שגם לדעתו יש נזילה סמויה כי יתכן שהתיקון של הפיצוץ דאז לא בוצע כהלכה, לטענתו מד המים הוא תקין".

חדד מוסיף ואומר: "מי שמתגורר בשכונה הזאת הם בעיקר פנסיונרים שחלקם גם עולים חדשים מברית המועצות ומאתיופיה, מיעוטי יכולת כלכלית, אוכלוסייה שבה רובם מקבלים כסף מהביטוח לאומי או מהבטחת הכנסה ואין להם את היכולות הכספיות להביא אינסטלטור פרטי.

"בפרסומים המאסיביים והגדולים שרשות המים בטלוויזיה וברדיו  הם קוראים לציבור לחסוך במים. האינטרס הוא משותף לשני הצדדים, מיי חדרה יתקנו את הליקויים בצינור ובכך תרד הצריכה המשותפת של האוכלוסייה הפנסיונרית במקום, שהיא גם ככה לא צורכת הרבה מים וביחד נחסוך במים כמו שרשות המים מבקשת שתישאר נמוכה".

הרחוב הפנימי הוא שטח פרטי | צילום: עמיאל חדד

במקום נוצר מצב ייחודי, מכיוון שהשטח רשום כשטח פרטי ,על פי החוק, על התושבים לתקן את הנזילה בצינור התת קרקעי המשרת את בתיהם. אך לתושבים הקשישים מיעוטי היכולת אין את היכולת להתארגן כלכלית לכך . חדד מוסיף " כשפניתי וניסיתי לארגן את הדיירים  לפתרון, אמרו לי חלקם, שאת הכסף הם מעדיפים להשקיע לתרופות ולא לאינסטלטור".

מרשות  המים הארצית נמסר בתגובה: "ספק המים מחויב לפעול בהתאם לחקיקה ולכללים הקיימים. עזרת המדינה לנזקקים לכך מתבצעת באמצעות מחלקות הרווחה, הביטוח הלאומי וכד'".

מעיריית חדרה נמסר: "העירייה אינה מעל החוק ולא יכולה לתת הנחיות המנוגדות לחוק. העתק מפנייתך הועבר למנהלת אגף הרווחה לצורך בדיקה".

ממי חדרה נמסר: "על פי הוראות חוק תאגידי מים וביוב התאגיד אמון על תשתית המים הציבורית, על הדיירים מוטלת החובה לפעול לתיקונה.ניתנו התראות ע"י מחלקת הפיקוח מטעם העירייה, לתיקון פיצוץ המים. הדיירים לא סידרו את הפיצוץ. לכן, התאגיד לפנים משורת הדין תיקן את הפיצוץ בצנרת הפרטית, ללא חיוב הדיירים בעלות העבודה.

"התאגיד ביצע תיקון מקצועי בצנרת הפרטית, אך אינו יכול לתחזק את המערכת באופן שוטף, במידה והצנרת לקויה. בוצע סיור בשטח ע"י מנהל התפעול מטעם התאגיד, במקום אין פיצוץ מים. על הדיירים לבדוק את הצנרת הפרטית/ חיבורים לא חוקיים".