נכים מחדרה טוענים, כי במהלך הופעה של סטטיק ובן אל תבורי באקו פארק, הוכנסו למתחם הסגור לנכים גם תושבים שאינם נכים, והפריעו לנוכחים לצפות בהופעה. ההופעה התקיימה במסגרת אירוע "ריספקט" שמתקיים מדי קיץ בעיר, בהפקת עמותת "פנאי העיר".

ססטיק ובן אל על הבמה. תושבים גדשו את המתחם | צילום: פנאי העיר חדרה

תושב נכה שנכח בהופעה עם ילדיו, כתב בדף הפייסבוק של "נגישות ישראל חדרה": "אתמול נעתרתי לבקשת הילדים, ולקחתי אותם למופע של סטטיק ובן אל ב'אקו פארק'. העירייה אמנם דאגה לתחום מראש אזור המיועד לנכים. עם זאת, מה שקרה בהמשך היה הזוי, אך די צפוי בחדרה. השומרים הכניסו למתחם חברים, בלי קשר למוגבלויות. כל הערב נמשך קרב בלתי-פוסק בין החברים, שכל הזמן ניסו לעמוד לפני הנכים, לבין הנכים, ואלה נאבקו על זכותם לראות את המופע".

מיטל נמני, אם לילדה בת 8.5 הסובלת משיתוק מוחין ובעלת תעודת נכה, סיפרה, כי נאלצה לשאת את בתה על ידיה בחלק מההופעה, מכיוון שלא הורשתה על ידי השומר להיכנס למתחם הנכים: "השומר פשוט גירש אותנו משם, ואמר שהילדה לא נכה ולכן אינה רשאית להיכנס. ביזיון.

"כל הערב הייתי צריכה לנהל מלחמה. כשלבסוף נכנסנו, זה היה בליווי שוטר או פקח. עשו ממני עבריינית, כי דרשתי מה שמגיע לילדה כחוק. המוגבלות הפיזית שלה לא צריכה למנוע ממנה ליהנות. מי אתה אדוני השומר שתחליט מה המוגבלות או הנכות של הילדה? ומדוע היא היתה צריכה לעבור ביזיון והשפלה?".

עוד סיפרה נמני, כי את המתחם גדשו תושבים שכלל אינם נכים: "את ילדינו הנכים, עם המוגבלויות האמיתיות, מעבירים מסכת ייסורים".

גולן לקס מ"נגישות ישראל חדרה" מסר: "בתור מי שנלחם 18 שנה למען נגישות ושילוב אנשים עם מוגבלויות בעיר, מטרידה אותי מאוד העובדה, שבשנה האחרונה חלה נסיגה בנושא הנגישות בעיר וקבלת האחר. שוב ושוב צצות אותן הבעיות.

"אני מציע את עזרתי בהתנדבות למציאת פתרונות, באמצעות שיח בין הגורמים העירוניים לבין התושבים עם המוגבלויות, אך העירייה מתנגדת לכך. חשוב לציין, שאינני מדבר על האירוע האחרון, שבו לא נכחתי, אלא באופן גורף על כל האירועים בעיר. לאדם עם מוגבלות יש זכות כמו לכל אדם ליהנות מהופעה, כפי שזה קורה בכל הארץ".

תגובת העירייה ופנאי העיר: "עיריית חדרה ופנאי העיר מפיקות עשרות אירועים במהלך כל השנה לכלל תושבי העיר. בשנים האחרונות ביצענו מספר רב של התאמות על מנת להנגיש את כלל האירועים. נקבעה פגישה לשבוע הבא עם נציגים של נגישות ישראל על מנת לקדם התאמות נוספות והכל במטרה שכלל התושבים יוכלו ליהנות מאירועי העיר".