אגף החינוך של עיריית חדרה מגייס סטודנטים המתגוררים בחדרה להצטרף לתוכנית "מנהיגות צעירה" שתפעל בבתי ספר על יסודיים בעיר.

מדובר בתוכנית בפריסה ארצית במסגרת "עתיד בטוח – נוער מוביל שינוי" לפיתוח מנהיגות צעירה בקרב בני נוער, נוער ממשפחות מצוקה, עולים ממדינות שונות ועוד, במטרה לעודד צמיחה והעצמה אישית וחברתית, ולהעניק כלים מעשיים לפעול ולהפעיל, כאשר בני הנוער עצמם יהוו סוכני שינוי המתכננים ומובילים יוזמות למניעת אלימות בבית הספר ובקהילה.

צילום אילוסטרציה: באדיבות מכללת סמי שמעון

בארץ פועלות עשרות קבוצות של מנהיגים צעירים, שהפעילו ומפעילות יוזמות לקידום עתיד בטוח חופשי מאלימות. בראש כל קבוצה עומד סטודנט מנחה, אשר על פועלו יהיה זכאי למלגה (בגובה 7,000 שקלים להנחיית קבוצה אחת או 10,000 שקלים להנחיית שתי קבוצות). המלגות מוענקות בשיתוף עמותת "עתיד בטוח" של המועצה הציבורית למניעת אלימות ומפעלי נייר חדרה.

ההנחיה כוללת מפגשי הדרכה עם נבחרת המנהיגים הצעירים, שיתקיימו בבתי הספר אחד לשבוע. הסטודנטים המנחים יעברו מיון קפדני ויעברו הכשרה וליווי מקצועיים, על מנת שיהוו מודל משמעותי ובעלי השפעה גדולה על הילדים.

המטרה היא שינוי עמדות תוך השפעה והטמעת מסרים על כלל שכבות בית הספר, הפקת מיזמים חברתיים מגוונים לרווחת וטובת בית הספר והקהילה, יצירת נבחרת תלמידים לנושא המאבק באלימות ובבריונות ברשתות החברתיות בדרך של דוגמה והשפעה משמעותית על שאר חבריהם, שיפור האקלים הבית ספרי תוך חיזוק השייכות, המוגנות ותחושת הביטחון האישי.

ב"עתיד בטוח" מסבירים כי במדינת ישראל יש קרוב ל-3 מיליון ילדים ובני נוער. רבים מהם קורבנות להצקה, הטרדה ואף התעללות מילולית, פיזית, רגשית ואינטרנטית. במציאות של ריבוי מסרים ואינפורמציה לא מבוקרת, התנהגויות אלימות הופכות לנורמה שלטת. מאחר שלכל ילד יש זכות לעתיד בטוח, הזכות לגדול ללא פחד, להתפתח, לצמוח ולהצליח, מוקמות קבוצות מנהיגים ויזמים צעירים, אשר בהנחיית הסטודנטים מפעילים מיזמים חברתיים במטרה למנוע אלימות והתנהגויות סיכון בבית הספר ובקהילה. במילים אחרות: שגרירים ליצירת חברה בטוחה יותר.

מנהלת אגף החינוך סיגלית איציקוביץ מציינת כי התוכנית מיועדת לסטודנטים מן המניין, הלומדים לתואר אקדמי ראשון או שני, רצוי בעלי ניסיון בהדרכת ילדים ובני נוער.

לטופס ההרשמה לתוכנית ושליחת קורות חיים: http://www.atid-batuah.org.il.