מבנה הספרייה בבית הספר הדמוקרטי בחדרה. חלק מהמבנים ישנים (צילום ארכיון: איתמר רותם)

מוסדות חינוך רבים ברחבי הארץ פועלים בתוך מבנים הנמצאים בסכנת קריסה בעת רעידת אדמה. מדובר במבנים שהוקמו לפני שנת 1980, השנה שבה נכנסו לתוקף תקנים המחייבים בניה עמידה בפני רעידות אדמה וגם במשך השנים, רוב המבנים הישנים כלל לא חוזקו.

בעקבות גל רעידות האדמה שפוקד את ישראל בימים אלה, הנושא מקבל בימינו משנה חשיבות, גם בבתי מגורים וכמובן במוסדות ציבור וחינוך. 

מחישוב שערך אתר TamaFix המרכז מידע על מבנים שחוזקו בפני רעידות אדמה לפי תמ"א 38, נמצא כי שנת הלימודים נפתחה עם 1,455 מוסדות חינוך הנמצאים בסכנת קריסה בעת רעידת אדמה, מוסדות אלו מאכלסים כ660 אלף ילדים מדי יום.

.

הבדיקה, שהתקיימה לפני קצת פחות משנה, חשפה כי ערים בהן יחס התלמידים (מכיתה א ועד י"ב, לא כולל גנים) הגדול ביותר הלומד במבנים לא עמידים הן: רמת גן 86%, בת ים 76%, תל אביב 74%, חיפה 69%, הרצליה 61% ואח"כ חדרה במקום השישי עם 59%. לעומת זאת, הערים הבטוחות ביותר עבור תלמידים הן: מודיעין, מכבים, רעות בהן כל התלמידים לומדים במבנים עמידים לרעידת אדמה.

גם בחודש ינואר האחרון פורסם בעיתון כלכליסט נתון דומה כמעריך כי כ-1,600 מבני חינוך ברחבי הארץ לא ערוכים לרעידת אדמה וכי ידרשו למעלה מ-15 שנה לחזק את כולם. 

אין כיום חובת חיזוק למבנים ציבוריים מפני נזקי רעידות אדמה ובשונה מבתי מגורים, ביצוע תמ"א 38 במבני ציבור ועסקים, מאפשרת תוספת שטח בהיקף של רק קומה אחת בלבד, לכן הפרויקטים אינם כלכליים במבני הציבור ורובם מופקר לנזקי רעש אדמה. כמות בתי הספר שאינם עומדים בתקן מהווה 30% מכלל בתי הספר ברחבי הארץ וחלקם אף הוקמו מלפני קום המדינה.

לדברי אלירן סימוני, מנכ"ל אתר TamaFix: "תמ"א 38 מקושרת אצל מרבית הציבור למיגון בתי מגורים, אך נוטים לשכוח שבמוסדות חינוך שוהים ילדים כ- 200 ימים בשנה, במשך 7 שעות בממוצע ביום".

תגובת עיריית חדרה: "אגף ההנדסה מסר כי בחדרה מתבצעות בדיקות תקופתיות שוטפות במוסדות החינוך. עוד נמסר מהאגף כי בחדרה אין מבנים מסוכנים, ובוודאי שלא מוסדות חינוך מסוכנים".