חנייה על המדרכה סביב חוף כפר הים | צילום: מיינט חדרה

ימי שבת בחודשי הקיץ הם הימים בהם חופי הים זוכים לעדנה הגדולה ביותר ומתמלאים ברוחצים. כך גם בחוף כפר הים, החוף המסודר ביותר בחדרה, שבו פתוחים בשבת מסעדה וקיוסק עם מקומות ישיבה על החוף.

בעוד שמול חוף אולגה, מדרום לכפר הים, יש חניון שבו ניתן לחנות כמעט לכל אורך החוף, הכניסה לחוף כפר הים היא נקודתית וצרה ועוברת דרך שביל מרוצף לצדו של  מלון רמדה.

השביל מוביל מהכביש אל החוף ועקב כך, בסופי השבוע ובמיוחד בשבתות, נוצרת בעיה באופן החנייה מול הכניסה כשחלק מהנהגים מנסים לחנות עד כמה שיותר קרוב לנקודת השביל. פעמים רבות לא עולה בידיהם למצוא חנייה מספיק קרובה, אז הם פשוט עולים על המדרכה.

רק בשנה האחרונה פתחה עיריית חדרה שני חניונים חופשיים לציבור בקרבת החוף, האחד מצפון למלון רמדה שממנו זמן ההליכה אל החוף מוערך ב3 דקות והשני מדרום למלון, מול הבסיס הצבאי שממנו מדובר על כ 5 דקות הליכה עד החוף.

חנייה על המדרכה סביב חוף כפר הים | צילום: מיינט חדרה

מבדיקת מיינט, לא חסר מקומות חנייה פנויים במיוחד בחניון הדרומי, אך יש מבקרים שהעדיפו לחנות על המדרכה ולהפריע לתנועת הולכי הרגל כשהם מסתמכים על כך שלא תהיה אכיפה בשבת באזור החוף.

למרות שהוקצו מקומות חנייה הקרובים יחסית לחוף גם עבור מכוניות של נכים, חלק מהמכוניות החונות על המדרכה, השאירו על הדשבורד תעודת נכה, אך חשוב לציין שלא מדובר במכוניות המותאמות לנכים בעלי גלגלים אלא מכוניות סטנדרטיות ורוב המכוניות שחנו על המדרכה, הן ללא כל סימן מזהה של רכבי נכים.

בנוסף לרכבים, עוברים במקום גם טרקטורונים הנוסעים בפראות ויכולים לסכן את הולכי הרגל הרבים ויש לעיתים טרקטורונים שגם חונים על המדרכה.

מתברר כי גם רכבי הנכים, למרות תעודת הנכה שהושארה על הדשבורד של הרכב, לא חנו כחוק, בוודאי גם הרכבים הרגילים שחנו כך ללא כל סימון של בעל מוגבלויות. 

מעיריית חדרה נמסר: "בחניונים שהוכשרו בסמוך לחוף הים, וכן ברחובות הסמוכים, הוקצו מקומות שמורים לחניית רכבי נכים. מיקום חניות נכים בסמוך לחוף הים: 6 חניות בחניון הסמוך למלונות (רחוב הדייגים); 2 חניות סמוך לכניסה למלון רמדה על רחוב רחבעם זאבי; 4 חניות ברחוב מנחם בגין סמוך לצומת עם רחבעם זאבי; 4 חניות בחניון החדש שבוצע במסגרת פרויקט טיילת חוף הים; 2 חניות ברחוב בוארון סמוך למרכז מסחרי.

"יודגש כי על-פי חוקי מדינת ישראל, בעל תו נכה רשאי לחנות גם במקומות האסורים לחנייה לרכבים שאינם נושאי תו נכה, אם התקיימו הקריטריונים הבאים: אינו מסכן הולכי רגל ועוברי דרך ואינו מונע מעבר חופשי על המדרכה, וכן לא נגרמת הפרעה ממשית לתנועה עקב החנייה.

"החוק מפרט באילו מקומות אסור לחנות (גם לרכב עם תו נכה): במעבר חצייה או 12 מטר לפני מעבר החצייה, בצומת או בתחום 12 מטר מהצומת, בנתיב המיועד אך ורק לתחבורה ציבורית. בתחנת אוטובוס המוגדרת בסימון על פני הכביש, וללא סימון על הכביש - בתוך 20 מטר לפני התמרור המורה על התחנה ו-20 מטר אחרי התמרור, בתוך תחום המוגדר כתחנת מוניות ומסומן בתמרור, בסימון על אבני השפה כי ניתן לחנות במקום כניסה לשטח המיועד לחניית כלי רכב, משני צדי הדרך, ובתנאי שניתן לחנות בצד הדרך שממול לסימון אשר על הכביש או ממול לתמרור, אם רוחב הכביש הוא 12 מטר או יותר, בתחום של שני מטרים מברז כיבוי אשר מסומן באמצעות סימון על המדרכה או על שולי הכביש, או בצד מכונית אחרת אשר עומדת או חונה בצד הדרך".

בחניון הדרומי ליד כפר הים | צילום: מיינט חדרה