"תהיה פה מצוקה גדולה, יתחילו מריבות בין אנשים על חניה והמשטרה תהיה פה כל הזמן. מדוע זה מגיע לנו?", כך אומר השבוע ד"ר טוביה טיאוסנו, המתגורר ברחוב דגניה פינת רחוב הרצל בחדרה.

מול ביתו עתיד לקום בית חולים גריאטרי. הוא ודיירים אחרים, המתגוררים סמוך לרחוב הרצל 63, מתנגדים לבניית בית החולים מול בתיהם. לטענתם, הדבר יגרום למצוקת חניה חמורה במקום. ד"ר טיאוסנו, גמלאי שכיהן בעבר כסגן מנהל בית החולים העמק בעפולה, שיגר עם דיירים אחרים יחד מכתב לגורמים בעירייה, ביניהם: מהנדס העיר, היועצת המשפטית שרון שרוני וועדת התכנון והבנייה חדרה.

מלחמה ישנה

המלחמה נגד הקמת בית חולים גריאטרי אינה חדשה. בעבר כבר הוגשה תלונה בנושא, על ידי התושב זאב גלמן. במכתב, שכותרתו "פגמים חמורים בתקן החניה", ציינו התושבים כי "כמות המיטות אינה תואמת לנספח החניה".

עוד כתבו התושבים, כי מעיון בתיקי הבניין של בתי האבות ברחוב הראשונים באולגה, מתבררות העובדות הבאות: "באחד מהם, על 174 מיטות נדרשו 90 חניות ואילו בשני, על 144 מיטות נדרשו 88 חניות. על בית האבות ברחוב הרצל 63, לעומת זאת, שיהיו בו 138 מיטות, נדרשו 17 חניות. הסתירה הזאת זועקת לשמיים", כתבו. "אי לכך אנו רואים בכם אחראים אישית, אם יינתן טופס 4 לבית החולים הגריאטרי בהרצל 63 בלי 69 חניות על פי התקן".

התושבים ד"ר טוביה טיאוסנו (מימין) ושמעון כהן | צילום: אלעד גרשגורן

מכתב זה הוא נדבך נוסף במאבק התושבים בבית האבות, כשקדמו לו, כאמור, התנגדויות ומאבק ממושך שמוביל גלמן, המתגורר ברחוב הרצל 60.

כבר ב-2016 פנה גלמן לגורמי העירייה למיניהם, והבהיר כי ההיתר שניתן הוא לבית אבות, כאשר בפועל יוקם במקום בית חולים סיעודי. לבית אבות נדרשות חניות מעטות בהרבה, לעומת אלה הנדרשות לבית חולים

לפני כשלושה חודשים (במרץ 2018) אף שיגר בא כוחו של גלמן, עו"ד דודי גלמן, פנייה עבת כרס ורבת נספחים למבקר המדינה, יוסף שפירא, בנדון: "מדובר במחדל חמור ומתמשך מאין כמוהו, בהחלטה שניתנה על ידי הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה בעיריית חדרה, במסגרת מתן היתר בנייה להפעלת בית אבות ברחוב הרצל 63 בעיר", כתב עו"ד גלמן.

"נציין, כי החלטת הוועדה המקומית נתנה היתר ל'בית אבות' כשבפועל השימוש על פי אישור משרד הבריאות הוא לבית חולים. פועל יוצא מטעות זו היא הידרשות מקבל ההיתר לכמות חניות הנמוכה פי ארבעה מבית חולים, שם נדרשות 17 חניות במקום 69. כל זאת נעשה תוך פגיעה קשה באיכות חיי התושבים ובקניינם, ותוך סיכון בריאותם של הדיירים הגרים בסמיכות לבית האבות".

עו"ד גלמן פירט במכתבו כיצד כיתת התושב זאב גלמן את רגליו במשרדי עיריית חדרה, כדי לתקן את המעוות ונפגש עם גורמים למיניהם, לרבות ראש העירייה, אולם נענה בשלילה, או לא נענה בכלל. לדבריו, לבסוף נאלץ התושב לפנות אל מבקר המדינה, כדי שזה יפעיל סמכותו לתיקון הפגם החמור.

טעות חמורה?

בבסיס התלונה שהגיש גלמן עומדות הטענות נגד הוועדה המקומית. לדבריו, היא "הלכה שבי אחר הבקשה להיתר, ובחנה אותה על פי פרמטרים של בית אבות, כשבפועל מוקם שם בית חולים.

"קשה להבין כיצד נפלה הוועדה למקח טעות שכזה, כשיושבים בה מומחים בנושא, מהנדסים, שמאים, יועץ משפטי ונציגי ציבור. קשה שבעתיים להבין זאת, אחרי שזאב גלמן פנה לקברניטי העירייה פעמים רבות וקבל על טעותם, אולם ללא הועיל. למרות שבשיחות סגורות הודו בפניו בכירים בעירייה כי נעשתה טעות חמורה, החלטה שגויה זו לא תוקנה", כתב עו"ד גלמן.

מרפאת דגני הישנה בהרצל 63 (צילום: איתמר רותם).

בהמשך התלונה, הובאו טענות לשיחות רשמיות ולא רשמיות שקיים גלמן עם גלריה של בכירים בעירייה, לרבות ראש העירייה צביקה גנדלמן, מנכ"ל העירייה יעקב זיגדון, סגנית מהנדס העיר אליסיה רובינשטין, ועוד. בתלונה נטען, כי הבכירים הודו בפני גלמן שנעשתה טעות במתן ההיתר.

עוד נכתב בתלונה, כי בפגישה שהתקיימה בחודש מאי 2017 בעיריית חדרה, בעקבות פניותיו של גלמן ובנוכחות גורמי עירייה רבים, צוין כי במקום מוקם בית חולים גריאטרי ומהנדס התנועה אף קבע כי המיזם מצריך 64 חניות. בסיכומה אף נטען שהיזם יוזמן לשימוע. "למרות הנאמר בישיבה זו, נותר ההיתר על כנו", ציין עו"ד גלמן.

בעבר שכנה בסמוך לבניינים ברחוב הרצל קופת החולים "דגני", ובאחרונה עברה למשכן חדש. "סבלנו קשות מבעיות חניה", אומר ד"ר טיאוסנו. "כשעברה קופת החולים למשכנה החדש נשמנו קצת לרווחה. אבל רק קצת, כי גם כעת החניות מלאות. גם כרגע, כשאין בית אבות, יש מצוקת חניה גדולה ברחוב. קשה מאוד למצוא כאן חניה בכל שעה משעות היום, אז מה יקרה לנו התושבים עם מוסד כמו בית חולים גריאטרי, שמצריך לפחות 70 חניות? במיוחד אם הקצו לו רק 17 חניות?

"בגבעת אולגה, למרות התנגדות התושבים, הקציבו על 174 מיטות 88 חניות. מה שיקרה פה, זה שאנשים יבואו לבקר את קרוביהם ואמבולנסים ייצאו ויבואו, ויהיה פה עומס נוראי. כשהיתה כאן קופת חולים נוצרו פה סכסוכי שכנים על רקע החניה". 

ד"ר טיאוסנו מדגיש: "אנחנו לא מתנגדים לפרויקט, אנחנו רוצים שיטפלו באנשים, אבל תדאגו לתנאים. חשבתי שבעירייה יהיו יצירתיים ויבנו איזה מבנה חניה מאחורה על קומות, אבל זה לא בתכנון. מדוע, במקום לשפר את תנאי חיינו בעיר ולהתגאות בכך שהעיר הוותיקה שלנו תלך ותשתפר, אנחנו רק מחמירים את מצבנו?".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "מנכ"ל משרד הבריאות אישר בשנת 2015 הקמת בית חולים סיעודי בן 138 מיטות ברחוב הרצל 63 בחדרה, על פי המלצות ועדת הפרויקטים. משרד הבריאות העביר את המידע על אישור ההקמה לרשויות התכנון. נושא מקומות החניה הוא באחריות רשויות התכנון. סוגיית מקומות החניה נבחנה בבדיקת התוכניות, כולל ביקור במקום. הנושא נשקל גם בדיון בהתנגדויות בהליכי התכנון. נמצא, שהכביש המוביל למוסד רחב, ואושרו מקומות לחניית אורחים ועובדים ולאמבולנס".  

תגובת עיריית חדרה: "אין בכוונת העירייה לנהל דיון משפטי בתקשורת. יודגש, כי ההיתר ניתן כדין ובהתאם לחוות דעת מקצועית של משרד הבריאות". 

ממשרד המשפטים לא נמסרה תגובה.