ארכיטקטורה היא גורם משפיע באופייה של עיר. נכון, חדרה מעולם לא נודעה בבניינים ובתים בעלי ארכיטקטורה יוצאת דופן, אך גם בין מה שקיים, יש מספר דוגמאות הבולטות בנוף העירוני החדרתי - ולאו דווקא לטובה. הבהרה: מדובר בכתבה הומוריסטית ויש להתייחס אליה ככזו. 

הבית ברחוב הרצל-שניאורסון. ספק בניין, ספק בית פרטי, אבל אין ספק לא מדובר פה בפאר האדריכלות החדרתית. אבל, יש תקווה, בצמוד מופיע שילוט המצביע שהולכים להרוס את היצירה ולבנות שם בניין רב קומות שגרתי.

המבנה ברחוב שניאורסון | צילום: איתמר רותם

הגומחה ברחוב הגיבורים. יש הטוענים שעל טעם וריח אין מה להתווכח, אבל בכל זאת, היה ניתן להשקיע קצת יותר מחשבה בהתאמת הצבעים.

הגומחה בגיבורים | צילום: איתמר רותם

הבניין המצוייר ברחוב הרברט סמואל. לפני ואחרי: זה היה אחד הבניינים ברי המזל שנבחרו  לקישוט ע"י האמנים שהגיעו מחו"ל במיוחד לחדרה ולפני שנה היה ממש ניתן לקטוף ממנו תפוזים...לא עברה שנה והעץ כבר מזמן נבל. מצורפות תמונות של לפני שנה ועכשיו.

הבניין המצויר לפני שנה (מימין), והיום | צילום: איתמר רותם

הריבוע ברחוב המתכת. נכון שמדובר באזור התעשייה וברחוב ששמו המתכת, אבל גם מתכת צריך להרכיב בצורה הגיוניות כלשהי, מספיק יש ארובות על חוף הים, האם גם צריך אותם פה?

הריבוע ברחוב המתכת | צילום: איתמר רותם

מבנה הישיבה ברחוב השלום. מול בית החולים "הלל יפה", נמצאת ישיבת בני עקיבא ולאור עיצובה החיצוני באמת עדיף שישבו בפנים ללמוד מאשר יסתובבו  בחוץ.

מבנה הישיבה צילום: איתמר רותם

אולם הכדורסל ברחוב אחד העם. ה"יד אליהו" של חדרה, מגרש הכדורסל העירוני לשעבר, מזל שבימים אלו מתקדמת בניית האינרבוקס, מגרש הכדורסל חדיש ומודרני שאמור לרשת את הלוויתן הכחול.

אולם מכבי חדרה | צילום: איתמר רותם

בית ההסתדרות/ברחוב הנשיא. אפשר לטעון שמדובר בשם קצת יומרני, יש שיגידו פרדוקס, אבל אולם מופת עם חלונות בסגנון מסע בין כוכבים אינו ממש מופת של ארכיטקטורה אבל לפחות הגינה יפה.

אולם מופת | צילום: איתמר רותם

מתחם האלופים ברחוב דוד אלעזר. "יוקרה חדרתית" מה שנועד להיות המגדל yoo של חדרה, האקירוב, וכו' נקרא בשם היוקרתי "בית הפרקליט במתחם האלופים" הפך לבניין מוכה צרות ובעיות שהחלו עוד בשלב לידתו ועדיין פוגעות בדייריו.

מתחם האלופים | צילום: איתמר רותם

בניין העירייה ברחוב אחד העם. שם עומד בגאון הצד הפחות מחמיא של עיריית חדרה, הצמחייה עוד מנסה לכסות על האפרוריות, אבל לא בהצלחה מרשימה.

בניין העירייה בחדרה | צילום: איתמר רותם

בניין המשרדים בפיאצה. המנצח הגדול כנראה של הכיעור החדרתי הוא בניין המשרדים הניצב בגאון בלב ליבה של חדרה. במקום בו העיר צריכה להציג גאווה,  עומדת זוועה אדריכלית שמבחוץ גם לא מתוחזקת כראוי. הצביעה מתקלפת, הפחים נמצאים מול הכניסה, לפחות לאלו שעובדים שם, נשקף, נוף יפה.

הפיאצה | צילום: איתמר רותם