הטיילת בכפר הים (צילום: איתמר רותם)

עיריית חדרה, באמצעות חברת התיירות נחלים, גייסה כ-4 מיליון שקלים מחברת התיירות הממשלתית (משרד התיירות), לצורך שיפוץ של חוף כפר הים.

על פי הפרסומים, העירייה תקציב עוד 4 מיליון שקלים גם מצידה, כך שעלות הכוללת של השיפוץ הצפוי הוא כ-8 מיליון, מה שיהפוך את החוף ליפה בארץ.

בנוסף, פרסמה העירייה הודעה לתקשורת ובה מפורטת תוכנית השיפוץ העתידית, אך מבדיקת "מיינט" משרד התיירות אינו מעודכן בתוכנית השיפוץ העירונית.

סככות בחוף כפר הים (צילום: איתמר רותם)

מיד לאחד פרסום ההודעה הראשונית, ביקשנו תגובה מ"נחלים- חברה לפיתוח תיירות חדרה" על מנת לברר פרטים נוספים על תכנון השיפוץ ב 8 מיליון שקלים בחוף כפר הים.  מ"נחלים" לא הגיעה תשובה ולכן פנינו אל משרד התיירות האחראי לחצי מהתקציב.

ממשרד התיירות נמסר תחילה כי "בבקשה המקורית מדובר היה על טיילת חוף. לעיתים מתבצעים שינויים במהלך התכנון. אם מדובר בשינוי מהותי – מתקיים דיון נוסף לאישור השינוי.

הנגשה לנכים בחוף כפר הים (צילום: איתמר רותם)

"התקציב לפיתוח החוף בחדרה אושר במסגרת חוזר מנכ"ל לפיתוח תשתיות עוד בשנת 2012. התקציב הותנה בהשתתפות של עירית חדרה בסכום של 4 מיליון שקלים. פירוט העבודות ייקבע במסגרת התכנון המפורט של הפרויקט.

"בשל גורמים שונים, שהמרכזי בהם למיטב ידיעתנו היה קושי של עירית חדרה להעמיד את חלקה בפרויקט, לא קודם הפרויקט.

מקלחות בחוף. כפר הים  (צילום: איתמר רותם)

"לאחרונה הודיעה עיריית חדרה כי הצליחה למצוא מקורות מימון וביקשה לחדש את הטיפול בפרויקט. הפרויקט נמצא בשלבי תכנון ראשוניים, ולאחר סיומו יתחיל שלב הביצוע".

במשרד התיירות הופתעו

במשרד התיירות הופתעו לשמוע על כך שטיילת בחוף כפר הים כבר קיימת. במקביל, עם הגעת התשובה ממשרד התיירות, פרסמה עיריית חדרה בהודעה לתקשורת על התוכנית לשיפוץ חוף כפר הים שם נכתב: "הפיתוח הקיים מיושן ביותר וכעת מתוכנן שדרוג החוף ופיתוחו ברמת פיתוח גבוהה כדוגמת הפיתוח המתוכנן בחוף אולגה, ושילובו במערך מוקדי בילוי ופנאי לאורך חופי העיר.

סוכת המציל שודרגה לפני כשנה  (צילום: איתמר רותם)

"בין היתר מתוכננים פיתוח חדשני של החוף, הסדרת נגישות תקנית לחוף, מתקן רחצה חופי, מתקני שטיפת רגליים וכדומה, טיפול בקשר שבין החוף ובתי המלון, החלפת ריצופים בציר הכניסה לאבן משתלבת איכותית כולל פרוק הקיים, פיתוח שטחי ריצוף בטון ועץ, החלפת סוכת מציל, התקנת סוכות חוף חדשות, פירוק גדר קיימת והסדרת גדר בין החוף למלונות, הסדרת גדר בין החוף למצוק, החלפת ריהוט ומתקני חוף קיימים, הסדרת תשתיות מים, חשמל , תאורה, כריזה ועוד.

הפיתוח החדשני של החוף ישפר את חזותו ויהפוך אותו למוקד משיכה מרכזי לתושבי העיר ולאורחי המלונות, ויעודד טיילות, פנאי ונופש לאורך חופי העיר".

גדר סמוך לצוק  (צילום: איתמר רותם)

ואמנם, הסדרת החשמל בחוף עם תאורה תהיה מצוינת, כך גם הקיוסק שעובד בעונת הרחצה בחוף לא יצטרך להתחבר לגנרטור חיצוני המזהם המוצב בחוף, אך מה לגבי שאר המתקנים המוצהרים כמיועדים לשיפוץ?

מה כבר קיים?

מבדיקת "מיינט חדרה" עולה כי הסוכות שבחוף הותקנו ב3 שנים האחרונות, כמו כן סוכת נגישות. מקלחות קיימות, אמנם לא מרהיבות, אבל ישנן סוכת המציל שודרגה רק בשנה שעברה, גדר בין החוף למצוק ברובה קיימת, החלפת ריצופים בציר הכניסה לאבן משתלבת איכותית כולל פרוק הקיים למרות שהקיים הינו במצב טוב.

המרצפות הקיימות (צילום: איתמר רותם)

בנוגע להסדרת גדר בין החוף למלונות - כבר קיימת גדר של כפר הים לאורך השביל המוביל אל החוף ולא מובן איזו  גדר ניתן להסדיר בנוסף.  כמן כן, על פניו נראה כי אין עוד מקום בחוף למלון נוסף, אז היכן מתוכננים המלונות הבאים?

לאחר  פרסום תוכנית השיפוץ  על ידי העירייה פנינו שנית למשרד התיירות ושאלנו האם צפוי להתקיים דיון לאישור השינוי בבקשות העירייה (בנושא הטיילת למשל), עד מתי מחויב להסתיים השיפוץ על פי תנאי המכרז והאם המשרד מפקח על העבודות על מנת לוודא שהכסף הולך למקום אליו הוא מיועד?

ממשרד התיירות נמסר: "אין עדיין תכנון מפורט. בכל מקרה לא יוקם מה שכבר קיים ולא ישופץ דבר שנמצא במצב תחזוקתי טוב". 

חוף כפר הים, מבט על (צילום: איתמר רותם)