מיכאל ומורן, מבעלי החנות | צילום: איתמר רותם

ביום שישי האחרון בשעות הצהריים נכנס אלמוני תושב חדרה אל חנות סלולר במרכז העיר. ברגע שמורן, מבעלי החנות שעמד בדלפק, הסתובב כדי להביא ציוד מאחור, ניצל האלמוני את הרגע ולקח את הסמארטפון שלו.

הוא שם אותו באדישות בתוך תיקו (כפי שניתן לראות בסרטון האבטחה המצורף) ויצא מהחנות. כעבור זמן מה, החל מורן לחפש את הסמארטפון ולאחר שלא מצא, ניגש למחשב והפעיל את תוכנת האיתור. מפה, הסיפור התגלגל בצורה מפתיעה.

מרדף אחר המכשיר בלב העיר

ברגע שמורן נכנס אל המחשב הוא ראה שהטלפון כבר לא בחנות. הוא עשה זאת דרך המחשב, שם ניתן לראות על מפה באיזה אזור הטלפון נמצא.

מורן ניגש למצלמת האבטחה, בדק את הבאים לחנות בשעה האחרונה וראה את האלמוני שהכניס את הסמארטפון לתיקו. מורן ושותפו מיכאל החליטו שלא לחכות, הם לא רוצה שהגנב יספיק למכור את המכשיר.

 מפה נלקח המכשיר | צילום: איתמר רותם

בעזרת תוכנת האיתור שהתקינו במכשיר יכלו לראות על המפה די בקירוב היכן הסמארטפון נמצא, הם הגיעו לאזור בחדרה, שם, לפי המפה, הסמארטפון נמצא. באזור היו מספר בניינים קרובים, והשניים החלו להיכנס לכל בניין שדיבורית הבלוטופ פתוחה, אותה דיבורית יכולה ליצור קשר עם המכשיר רק שהיא מספר מטרים ממנו וברגע שיש חיבור למכשיר - היא מתריעה בצפצוף קל.

מורן ומיכאל עלו קומה קומה, עד שלפתע היתה התאמה. במקביל הם גם הודיעו למשטרה, אך כשהתברר להם שלא תגיע ניידת במהרה, החליטו לדפוק על דלת הדירה הקרובה לנקודת ההתאמה.

הדלת נפתחה, והאלמוני שזיהו ממצלמות האבטחה עמד בפתחה.  לדבריהם, האלמוני היה שיכור לחלוטין, אך עדיין ידע מה הוא עשה, במיוחד שספרו לו שהוא מתועד במצלמת האבטחה. לא עברה דקה והאלמוני נכנס לביתו ומסר להם את הסמארטפון בחזרה.

רק כמה דקות להתקנת תוכנת איתור במכשירכם

"הטלפון, הוא הרבה יותר בשבילנו מאשר סתם לענות לטלפון, אז אם זה כל כך חשוב אז צריך חמש דקות השקעה להתקין תוכנת איתור" מסביר מורן וממשיך: "גם לאנדרואיד וגם לאייפון יש תוכנות איתור מובנות במכשיר שלהם, דרך תוכנת האיתור ניתן לאתר, לנעול ולהשבית את הטלפון מכל מרחק והשחרור הוא רק דרך סיסמה שלכם.

"מה שחשוב  לדעת זה מה חשבון הגוגל שלכם, אם מדובר באנדרואיד ואם מדובר באייפון, לדעת מהו שם משתמש האפל שלכם. זה מסוג הדברים שאנשים נוטים לשכוח או לא לייחס לו חשיבות, אבל בלי אלו, אני בטוח שהיינו ללא המכשיר עכשיו".

מיכאל, שותפו של מורן, ממליץ: "לכל מי שיש סמארטפון ועדיין לא התקין את תוכנת האיתור שקיימת במכשיר, כנסו ליוטיוב, שם יש סרטוני הדרכה, בעברית, באנגלית וגם ברוסית. הסרטונים מסבירים בפשטות איך להתקין ולהפעיל את התוכנה. זה בסך הכל עניין של כמה דקות אבל זה יכול להציל לכם את המכשיר ואת המידע האישי היקר שיש לכם עליו. אם לא התקנתם את התוכנה מראש עם סיסמה משלכם, אחרי שהוא ייגנב או יאבד, זה כבר יהיה מאוחר מדי".