דניאל פוליאקוב עם האיור של סבא פולי | צילום: אלעד גרשגורן

מי שהגיע לתערוכת האומנות של תלמידים מבית הספר הדמוקרטי גבעול בחדרה, לא יכול היה שלא להבחין בציור ייחודי של ישראל פוליאקוב (פולי) מ"הגשש החיוור". מי שצייר אותו הוא לא אחר מנכדו, דניאל פוליאקוב, 11, תלמיד כיתה ה' בבית הספר.

מדובר בתערוכה של תלמידי מחוז חיפה, בסימן 70 שנה לישראל, שהתקיימה במרכז ההדרכה של מינהל חברה ונוער, והוצגו בה אייקונים מהתרבות הישראלית. תלמידת כיתה י"ב בבית הספר, אליה שחורי, ציירה את אסי דיין, ויצירתה זכתה במקום הראשון כיצירה המצטיינת בתערוכה.

"התבקשנו לצייר אייקון ישראלי על פי בחירתנו לתערוכה שלנו", הסביר הנכד פוליאקוב, "כל אחד והגיבור שלו. היו מי שבחרו ברינת גבאי, בסבא טוביה ועוד. אני בחרתי בסבא שלי. זו היתה לגמרי בחירה טבעית שלי, ולא היתה לי שנייה אחת של התלבטות".

פוליאקוב סיפר כי את התמונה שצייר הוא מצא בגוגל. "ראיתי את התמונה של המערכון 'הצ'ופצ'יק של הקומקום', והחלטתי לבחור דווקא בתמונה הזו מכולן, כי המשפט מתוך המערכון הזה הוא משפט שכולם זוכרים עד היום".

לדברי פוליאקוב, הוא קיבל תגובות מפרגנות על יצירתו. "היה כיף ומרגש לצייר את זה, וכיף להשתתף בתערוכה ולזכות בפרגון כזה. נהניתי גם לראות את העבודות שהכינו תלמידים מבתי ספר אחרים. לאליה שחורי, שציירה את אסי דיין, הגיע לזכות, כי הציור שלה היה יוצא דופן".

 צילום: אלעד גרשגורן

את הציור מהתערוכה מתכוון פוליאקוב הצעיר, להעניק לסבתו, אלמנתו של פולי.

בתערוכה השתתפו יותר מ-70 בתי ספר, והיא היתה מעין סיכום לימודי האומנות בבתי הספר היסודיים בשנת הלימודים תשע"ח.

מנהלת גבעול, ורד חזן מסרה: "הייחודיות שלנו היא שאנו שואפים להעצים את השונות של כל ילד, לחגוג את אזורי החוזק שלו. המורה לאומנות הובילה את התלמידים המוכשרים באמצעות היצירה להבליט את החוזקות שלהם. אנחנו מלאי גאווה לחגוג את הישגי המדינה עם הישגיהם האישיים של התלמידים שלנו".

מנהלת אגף החינוך בעיריית חדרה, סיגלית איציקוביץ', הוסיפה כי עבודותיהם של התלמידים דניאל פוליאקוב ואליה שחורי זכו למחמאות רבות מהנוכחים.

התערוכה הוצגה במשך כשבוע, ובמהלכה בחן צוות שיפוט את היצירות ובחר את העבודות הזוכות. הפרסים לזוכים יוענקו בקונגרס הנוער הקרוב.