צ'יקו וקנין מ"יחד למען אולגה" מפגין ותולה שלטים במרפסות השכונה ועל מכוניות חונות, שכותרתם "מצילים את אולגה, נלחמים על הבית".

לטענתו, שמה של שכונת גבעת אולגה הולך ונמחק מהמוסדות הרשמיים בעיר, והיא מכונה "מערב חדרה" או "רובע מערב". 

"פתאום תושבי אולגה מתחילים להבין מה קורה כאן. רואים מקומות כמו בתי ספר בשכונה ששמה 'מערב חדרה', מינהלת שכונת אולגה הפכה ל'רובע מערב', וכמו שמחקו את שמה של אולגה מקבוצת הכדורגל בעקבות האיחוד, רוצים באלגנטיות למחוק כליל את שמה מהלקסיקון העירוני", אומר וקנין השבוע.

"לאן שלא הולכים בשכונה, רואים שילוט עם המילים 'רובע מערב' ולא אולגה, למעט שלט הבטון בכניסה לשכונה, וגם זה יירד עם תחילת העבודות על הרחבת הגשר".

תושבת רחוב השרון בשכונה מוסיפה: "כל היזמים והמתווכים שמציבים שלט למכירה או להשכרה כותבים 'מערב חדרה'. אותי זה מקומם, כי התחושה היא שמתביישים בנו.

השלטים באולגה. "רוצים לקחת לנו את השם" | צילום: אלבום פרטי

"לחוף הים קוראים החוף הלבן, או מתארים אותו כמפרץ בנימין, בין מכמורת לקיסריה, ועוד המון שמות מכובסים. תושבים אחרים כאן אומרים לי 'מה זה משנה אם משנים את השילוט, אנחנו תמיד נהיה אולגה'. אני אומרת - ומה עם דור העתיד? הם כבר לא יזכרו שקראו פעם לשכונה הזו אולגה".

וקנין טוען כי חילק עד כה 800 שלטים ודגלים עם הכיתוב "לא ניתן שיחליפו את שם השכונה". "התחושה היא שמתביישים בנו, חוסמים אותם בבניינים החדשים", הוא אומר, "ועכשיו גם רוצים לקחת לנו את השם. תמיד היינו החצר האחורית של חדרה, אבל אנחנו תושבים גאים ולא מתביישים בשמנו.

"מדורי דורות כשקורה משהו טוב בשכונה אנחנו 'חדרה', כשקורה משהו רע הוא קורה ב'אולגה'. אולגה היינו ואולגה נישאר, וכך גם כל השכונות שנבנו מסביב".

עוד טוען וקנין, כי גם על גבי תוכניות הפינוי-בינוי של השכונה, לפני שנים ספורות הכותרת היתה "פינוי-בינוי אולגה" והיום נכתב "פינוי-בינוי רובע מערב". "אם פעם אולגה תרצה להתנתק מחדרה וללכת לעצמאות, אולי לא נוכל, מאחר שכבר לא תהיה אולגה, אולגה נמחקה", הוא אומר.

הכניסה של גבעת אולגה (צילום: איתמר רותם)

חבר הנהלת העיר אליהו בוסקילה, תושב שכונת קדמת ים הצמודה לכניסה לאולגה, מתעקש כי אין כוונה לשנות את שם השכונה. "אף אחד לא רוצה לשנות את השם של השכונה", הוא אומר. "נכון שראש העירייה קורא להרבה מקומות באולגה 'מערב העיר' ואינני מקבל את זה.

"אני נלחם בכל מקום על השם 'אולגה' ואני גאה להיות תושב אולגה, אבל מכאן ועד לומר שיש כוונה לשנות את השם המרחק רב. גם הטענה כאילו אם השכונה תרצה לצאת בעתיד לעצמאות, היא לא תוכל בגלל שינוי שם, מצוצה מהאצבע, מכיוון שמי שמחליט על היפרדות זו הממשלה, ולעירייה אין כל נגיעה לכך, ולא משנה כלל כיצד תיקרא השכונה".

מעיריית חדרה נמסר: "לא ברור מאין שאבו התושבים את הרעיון בדבר הכוונה לשנות את שמה של שכונת גבעת אולגה, שהיא אחת השכונות הוותיקות בעיר. מאז הקמת השכונה ועד היום נבנו מסביבה שכונות רבות נוספות, ואתה יחד נוצר מקבץ שכונות, שלכל אחת מהן שם שונה, וכולן יחד ממוקמות באיזור מערב העיר".