יום שישי הוא יום עמוס מסחר בשווקים בחדרה, אך למספר עסקים ציפתה קבלת שבת מאוד לא נעימה לאחר שפקחי מס ההכנסה הגיעו לעשות ביקורת פתע כחלק מפעילות נרחבת של רשות המסים כנגד מעלימי מס והון שחור.

הביקורת החלה בדוכנים בשוק העירוני ומשם יצאו הפקחים לגבעת אולגה. במסגרת הביקורת נמצאו מספר סוחרים שלא ניהלו ספרים כלל וההסברים לכך היו מגוונים.

בעל דוכן פירות וירקות, שפדיון יום הביקורת שלו הסתכם ב-1,700 שקלים טען: "אני רושם בסוף היום". לעומתו בעל דוכן פירות וירקות אחר, שפדיון יום הביקורת שלו הסתכם ב- 1,641 ש"ח אמר לפקחים: "אבדוק עם רואה החשבון שלי שיוציא לי אישור לרשום בסוף היום", ואילו סוחר אחר בשוק טען "אני רק עוזר לאח שלי...".

השוק העירוני חדרה || צילום: איתמר רותם

מזנונאי מחדרה, שאף הוא לא רשם את הכנסותיו, ציין: "אני לא מבין בזה ולא חותם". בעל פנצ'רייה בגבעת אולגה שנמצא כי לא רשם הכנסותיו בעקבות טיפול בשני רכבים, סיפק למבקרים הסבר הנעוץ במשבר שחווה מפרידה משותפו לעסקים: "היה לי שותף שעזב לפני שנתיים, ונפרדנו. כשהוא היה שותף שלי ניהלנו ספרים אבל מאז שעזב הפסקתי נהל ספרים".

• לכל העדכונים, ראשונים לפני כולם - הצטרפו אלינו לוואטסאפ של "מיינט חדרה"

ביקורות הפתע לא  כללו רק את חדרה אלא גם  את סביבתה הקרובה, אור עקיבא, זיכרון יעקב, בנימינה, פרדס חנה-כרכור, עין שמר ועוד.

פעילות הביקורת  נערכה כחלק מפעילות נרחבת של רשות המסים כנגד מעלימי מס והון שחור. זאת, במסגרת המדיניות של הגברת פעילות האכיפה לשיפור ושימור יכולת ההרתעה, הרחבת המודיעין, בין היתר על ידי עריכת מבצעי שטח, שמטרתם להביא לדיווחי אמת ולגביית מס אמת ובכך להגביר את השוויון בנטל בקרב האזרחים.

ממס ההכנסה נמסר: "המבצע כלל 82 ביקורות, מהן עלה כי בקרב 6% מהעסקים שנבדקו, לא נרשמו הכנסות כדין. למבצע, שנוהל בראשות פקיד השומה חדרה, נבחרו בתי מסחר ומתן שירותים הפעילים במיוחד ביום שישי ולקראת שבת, בהם, השוק בחדרה ודוכנים בקניון "האורות" באור עקיבא".