בית הספר הממלכתי-דתי "מוריה" בחדרה סיים את תוכנית הלימודים הייחודית העוסקת ב-"פרויקט שביל סובב חדרה".

מדובר בתוכנית משותפת לקהילת חדרה ולסביבה, של הגופים: החברה להגנת הטבע, אגף החינוך בעירייה והחווה החקלאית בחדרה. התוכנית הופעלה השנה לראשונה בעיר. היא מומנה על ידי המשרד להגנת הסביבה, ועל-פיה, אימצו שש כיתות מארבעה בתי ספר בעיר - צליל, חופים, תחכמוני ומוריה, אתרים לאורך התוואי המוצע לשביל סובב חדרה, הקרובים לבתי הספר.

במהלך שיעור שבועי עסקו הילדים בנושאי קיימות וסביבה, כשהם מתמקדים באתר שאימץ בית הספר. כיתה ד'1 ב"מוריה", למשל, אימצה את אתר חפציבה, שבגדה הדרומית של נחל חדרה.

אירוע הסיום של "מוריה". פעילויות מגוונות בשטח (צילום: החברה להגנת הטבע)

שם פעלה חווה חקלאית משנת 1906 עד לפירוקה בשנת 1929. כמו כן, קבוצת תלמידים, בהנחיית צוות החווה החקלאית, עברה הכשרה ליצירת יישום דיגיטלי (אפליקציה), המלווה את שביל סובב חדרה.

התלמידים עיבדו את המידע שלמדו בכיתה ובשטח, לכדי הסברים, הדרכה והפעלות באתר. המטיילים במקום יוכלו להיחשף להסברים שיצרו התלמידים באמצעות היישום בטלפון הסלולרי שלהם.

אירוע סיום הלמידה התקיים בשבוע שעבר. במהלכו הדריכו התלמידים את הוריהם בתחנות פעילות מגוונות בשטח, והסבירו על ייחודיות הפרפרים והציפורים באתר, ועל סוגיות סביבתיות הנוגעות לשימור האיזור.

במהלך האירוע פגשה הקבוצה את ישראל פאר, המרכז את תוכנית הניטור הארצית לפרפרים, מטעם אגודת חובבי הפרפרים בארץ. פאר סיפר לנוכחים, כי פרפר כחליל הגליל, המצוי בסכנת הכחדה עולמית, קיים בריכוזים אחרונים באתר חפציבה

הכוונה לסמן, בעתיד הקרוב, את השביל כולו, וליצור שביל הסובב את העיר חדרה, ועובר כמעט בכל אתרי הטבע הייחודיים באיזור. השביל יסומן גם על ידי הוועדה לשבילי ישראל של החברה להגנת הטבע, ויופיע במפות סימון השבילים בארץ.