גן מאופס האנרגיה בחדרה (צילום: איתמר רותם)

בסמוך לבית הספר חופים בשכונת עין הים, נמצאים גן שמש וגן קרן החולקים את אותו מבנה משותף אשר תוכנן להיות מבנה מאופס אנרגיה. כלומר, בעזרת קולטי שמש גדולים וטכנולוגיה מתקדמת, צריכת החשמל השנתית של הגנים תהיה שווה או קטנה מסך האנרגיה השנתית אשר מייצרים הקולטים.

זהו הפרויקט המאוכלס הראשון מסוגו בישראל אשר עומד במאזן אנרגיה חיובי ולאחרונה פרסמה החברה כלכלית חדרה דו"ח שנתי ראשון על חסכון החשמל שבו.

בדו"ח שפורסם ניתן לראות את כמות האנרגיה שהגנים צרכו וייצרו מה-20 לדצמבר 2016  ועד ה-29 לדצמבר 2017. בדו"ח שניתן לראות שנוצר עודף של 2.65 MW . בתרגום כספי זה אומר שעד היום שהגן הכניס כעודף לקופת העירייה בסביבות 2,000 שקלים.

את נתוני החיסכון הללו ניתן לראות גם על מסך הנמצא בגן שבו יש דגש בפן הלימודי על כל נושא החיסכון באנרגיה. הילדים מודעים לחשיבות הנושא, יש להם פינת מחזור מיוחדת ופעילויות שונות בתחום. גם להורי הילדים יש אפשרות להתחבר מרחוק למערכת שבגן דרך האינטרנט על מנת לראות את נתוני החיסכון במשך כל יום.

הדוח המראה על ייצור החשמל

תכנון הגן בוצע תחת פיקוחה וניצוחה של החברה הכלכלית חדרה על ידי אלפא פרויקטים שבראשה חן שליטא האדריכל. הרעיון לבניית הגן עלה מתוך הצורך ליצור מבנה חסכוני באנרגיה, ולהתאימו לחזון העיר חדרה- עיר האנרגיה אשר דוגלת בפרויקטים מסוג זה.

מאפייניו העיקריים של הגן כפי שהוגדרו במפרטים טרום הקמתו:

  • מעטפת תרמית מעולה הכוללת בידוד תרמי, הצללות, ומערכת זיגוג מתקדמת.
  • מערכת אקלום מתקדמת הכוללת מערכות מיני VRF/ אינוורטר, אוורור מאולץ, Free Cooling.
  • מערכות התורמות לבריאות הילדים- אספקת אויר צח, בקרת 2CO, חומרי בניה לשימוש פנים בעלי תכולת חומרים אורגנים נדיפים נמוכה.
  • מערכת בקרת מבנה וייצור אנרגיה מתחדשת On-line המאפשרת ניטור סלולרי רציף של תפקוד המבנה
  • מערכת יצור אנרגיה מתחדשת פוטו-וולטאית.

גן מאופס האנרגיה בחדרה (צילום: איתמר רותם)

רגע לפני אכלוסם של הגנים במבנה, ציין שליטא כי הגעה למאזן אנרגיה חיובי תלויה לא רק בתכנון הגנים, אלא במידה רבה גם בתפעולם על ידי גורמי האחזקה של העיריה והצוות החינוכי.

בין היתר, בוצעה עבודת תכנון משמעותית בשיתוף מחלקת החינוך, ושיתוף פעולה זה, על פי שליטא, חייב להימשך לצורך תפעול מיטבי של הגנים על ידי הגננות ואנשי האחזקה.

ואכן, כבר בתום השנה הראשונה, ניתן לבשר על הצלחת התכנון והמבנה.