מתחם מול החוף החדש (צילום: איתמר רותם)

סוגיית תרבות הפנאי בשבת היא נושא שלא יורד מכותרות הדיוניים בקבוצות הפייסבוק המובילות של חדרה. מסקר שערכנו לאחרונה במיינט חדרה, הרוב המוחץ של תושבי לא מרוצה מכמות בתי העסק הפתוחים בעיר בשבת ורבים מקווים שהמתחם החדש "מול החוף ווילג'" שזה עתה נפתח ישנה את המצב.

מדיניות עיריית חדרה היא לאפשר פתיחה בשבת של בתי עינוגים במתחמים העוטפים את העיר, כלומר עסקים בהם יש צריכה מיידית כגון בתי קפה, מסעדות ובתי קולנוע (הכוונה במיוחד למתחם הסינמה סיטי שאמור להיפתח בעוד כשנה במתחם המיקס). כל אלו יכולים להיות פתוחים בשבת באזורים מוגדרים מראש כמעטפת של חדרה.

כיום יש ארבעה מתחמים העונים לכלל זה: מתחם המיקס (שם כבר יש פאב ובתי קפה הפתוחים בשבת) קניון  "מול החוף" שזה עתה נפתח ( אך השקתו הרשמית תהיה בשבוע הבא), פארק נחל חדרה בו אמור להיפתח בקרוב קיוסק למבקרים בשבת, ואזור החוף, שהטיילת שנבנית בימים אלו על חוף אולגה ותהיה מוכנה בסביבות 2020, זו תכיל מסעדות שיהיו פתוחות גם בשבת.

מתחם מול החוף החדש (צילום: איתמר רותם)

כיום מסעדת בני הדייג בחוף כפר הים היא היחידה שפתוחה באזור החוף בחדרה בשבת, כשבעונת הרחצה נוסף גם קיוסק לצידה בחוף כפר הים).

מצד שני, כל העסקים המוגדרים כמסחר, כלומר חנויות שבהן ניתן לקנות מוצרי צריכה ולקחת הביתה, יהיו סגורים בשבת בכל רחבי חדרה כולל במעטפת. גם בקניון " מול החוף ווילג'" שומרים על המדיניות זאת ולכן בימי שישי בערב ושבת צפויות להיות פתוחות רק המסעדות, בתי קפה ואף פאב שיעבוד עד השעות הקטנות של הלילה.

ביררנו מול הנהלת קניון, אילו מסעדות צפויות להיפתח בקרוב במתחם? ומ"מול החוף ווילג" נמסר שתמהיל המסעדות במתחם צפוי להיות מגוון מאד, לדוגמא: מסעדת דיינר איטלקי FAT VINNY, מסעדת המבורגרים שתפתח ממש בקרוב "קפטן בורגר", מסעדה אסייאתית שתפתח בהמשך (ווק טו ווק) , מסעדה מקסיקנית (מקסיקנה) ועוד והבטיחו שגם לאחר שעות סגירת החנויות המסעדות ישארו פתוחות לבילוי עם חברים, משפחתי או זוגי ואף יהיה פאב שממוקם על גג המתחם וצופה אל הבריכה (לפאב יקראו בירה בירה) שיהיה פתוח עד השעות הקטנות של הלילה.

גנדלמן מדבר ישירות בנושא העסקים בשבת (צילום: איתמר רותם)

חוץ מהמסעדות צפויים להיות פתוחים בתי קפה מובילים כגון: ביגה עם אוכל בריאות, לנדוור, רולדין המתמחה במאפים ועוגות כאזור המסעדות בקניון  צפויות מדי פעם להופיע הרכבים עם מוזיקת לייב, דיג'יי וכו'. החנויות עצמן יהיו סגורות במהלך השבת לפי מדיניות העירייה, אך  תפתחנה רק במוצאי השבת.

לא פעם נשאל ראש העירייה על ידי תושבים, מדוע אין משנים את המדיניות של פתיחת בתי המסחר בשבת, באותם מתחמים העוטפים את העיר, מיקס וקניון "מול החוף ווילג", ענה להם גנדלמן שזה תלוי רבות גם בהרכב הקואליציוני של מועצת העיר, בשלב הנוכחי שרבים מחברי הקואליציה הינם דתיים ושומרי מסורת, אין הוא יכול לשנות את המדיניות בנושא השבת, אך אם יקום הרכב קואליציוני שונה לאחר הבחירות, יהיה ניתן לדון בכך.