נכים כלואים בקרון הרכבת  - צילום משה חכימה

מאבק הנכים הנמצא בעיצומו בימים אלה מתמקד בהעלאת קצבאות הנכים, אבל בעלי המוגבלויות סובלים מידי יום בפרמטרים שונים בחברה.

למשה, תושב חדרה, נמאס לראות את המחזה ששוב נגלה לעיניו אתמול בבוקר (7.3). לדבריו, נצפו נכים שעלו על קרון ברכבת חדרה מערב לכיוון ת"א (ברכבת הפרברית של 07:18, ירדו בהרצליה), כאשר כל הקרון עמוס באופניים ואין להם כלל אפשרות לזוז". ברכבת ישראל התייחסו לסוגיה – התגובה המלאה בתחתית הידיעה.

משה סיפר: "בוקר טוב, את האמת כמה טוב הוא אני לא בטוח...לפחות לא לזוג האנשים המדהימים האלה שכל עונשם הוא שהם מתניידים בכיסא גלגלים.

"כל בוקר אני נוסע ברכבת ורואה את התמונות הללו והיום אמרתי שדיי אני חייב לצלם ולנסות לשפר באיזו שהיא צורה את העניין.

צילום: משה חכימה

"אני קורא לרכבת להתחיל לאכוף באמצעות הפקחים והדיילים בקרונות את כל עניין האופניים החשמליים...לא ייתכן ששני נכים יהיו אסירים בין כל כך הרבה אופניים.

"זה לא נתפס שאפילו את המעט שהם מבקשים שזה לנסוע כאחד באדם מבלי לחוש אי נעימות לא מאפשרים להם. ושוב אני חוזר אומר ומפציר...א  כ  י  פ  ה!".

למשה, ישנה ביקורת גם לבעלי האופניים בעצמם, המשתמשים בהם בכדי להגיע לעבודתם: "תתחילו לגלות חמלה ואנושיות. אם אתם יכולים תפנו את המעברים, תקפלו את האופניים, תרדו ברמפה למטה בקרון - זה לא אפשרי ככה".

משה תעד את שני הנכים מנסים לפלס איזושהי דרך בקרון, גם בעליה וגם בירידה ואף צילם וידאו, שמפאת צנעת הפרט (על אף אישור מהנכים עצמם לדברי משה) – לא נשתף כאן.

קרון מוסב לנכים - צילום רכבת ישראל

מרכבת ישראל נמסר בתגובה: "מתן שרות לאנשים עם מוגבלויות הוא ערך ברכבת ישראל ואנו משקיעים בכך תשומת לב רבה, משאבים ומאמצים. התוצאה באה לידי ביטוי בצמיחה המבורכת של תיאומי נסיעות וגם במשובי השרות של אנשים עם מוגבלויות. צוותי רכבת ישראל פועלים מידי יום במטרה לבצע הסברה לרוכבי אופניים ולאכוף את הנהלים הנותנים עדיפות לנסיעת אנשים עם מוגבלות, לצד רוכבי האופניים. בכל רכבת מוצב פקח, ובמידה ונוסע עם מוגבלות נתקל בקושי בשל עומס בקרון, מונחים צוותי הרכבת והתחנות לסייע באופן מיידי. בנוסף, התחלנו באחרונה בפיילוט שבמסגרתו מוסבים קרונות כך שתיווצר הפרדה בין רוכבי האופניים לנוסעים עם מוגבלות, לנוחות שתי האוכלוסיות".