"חדרה היא עיר מדהימה שיש בה לא מעט בתי עסק שמשלבים בעלי מוגבלויות בעבודה, יש בעיר הרבה חום אנושי. מכיוון שחדרה מוקפת מרכזי שיקום פסיכיאטריים, יש בעיר פתיחות רבה לנושא ולדעתי זו העיר המובילה בארץ במודעות להעסקת בעלי המוגבלויות".

לא, לא מדובר בדוברות העירייה אלא באיילת בסיס בר-ניר, עובדת סוציאלית ומנהלת מקצועית של אזור חדרה במרכז הישראלי לתעסוקה. לפני כחודשיים נערך מפגש ראשון מסוגו בחדרה עבור בעלי עסקים מאזור התעשייה הצפוני בעיר.

המפגש נועד ליצירת קשרים (נטוורקינג) בין בעלי העסקים וקבלת ידע מקצועי בנושאים שונים, כמו  ניהול, שימור עובדים, צמיחה ארגונית ועוד.  

במפגש אשר התקיים ביוזמת החברה הכלכלית חדרה ובשיתוף המרכז הישראלי לתעסוקה, נכחו כ 15 בעלי עסקים מתחומים שונים ובמהלכו הרצתה רוני גנים, סמנכ"לית המרכז הישראלי לתעסוקה, על חשיבות שילוב בעלי מוגבלויות בעסק ושימור העובדים הקיימים.

ההרצאה באזור התעשייה (צילום: החברה הכלכלית חדרה)

בסיס בר-ניר מוסיפה בשיחה עם מיינט על הראייה של מרכז התעסוקה הישראלי בנושא שילוב בעלי מוגבלויות בעבודה והחשיבות של העניין. "הגברנו מאמץ בתחום לאחר סקרים ארציים שעשינו והראו ששילובם מעורר במקום העבודה אמפתיה, סבלנות ורגש, ואנשים רוצים לעבוד בסביבת עבודה שיש בה את המרכיבים האלו".

אבינועם כהן, מנכ"ל של כהן מוטורס חדרה שהוקמה לפני למעלה מ-70 שנה, מעסיק שני בעלי מוגבלויות מבין 50 העובדים המצויים בחברה. אחד מהם עובד כבר למעלה מעשור, עליו מספר אבינועם שבתחילת דרכו, היה קשה לו אפילו לאכול בחברה וכיום הוא כבר עובד מן המניין שיודע לעבוד מול מחשב.

העובד השני, נקלט רק לאחרונה ואיתו, מקווה אבינועם, לעבור תהליך דומה. "ברגע שבעל מוגבלות נמצא בסביבה שבה רק יש בעלי מוגבלויות, אין לו לאן להתקדם, אין לו מי שימשוך אותו למעלה", מסביר כהן. "ברגע שהוא עובד בסביבה רגילה, העובדים מסביב הם אלו שמושכים אותו מעלה וגורמים אט אט ליכולות החברתיות והתפעוליות שלו להשתפר. אני מקווה שעוד ועוד בעלי עסקים בחדרה ישלבו בעלי מוגבלויות בין צוות עובדיהם".

מהחברה הכלכלית מסרו כי "בעקבות המפגש אכן נרשמה עלייה בהעסקת עובדים בעלי מוגבלויות במגוון בתי עסק כאן באזור התעשייה בחדרה, זאתב עזרת הליווי של המרכז הישראלי לתעסוקה, אשר נפגש עם בעל העסק, מבין את צרכיו ומגייס אליו את העובד בהתאם וכך נוצרת התאמה והצלחה בהמשך הדרך. אנו מאמינים כי תרומה לקהילה וראייה מרחבית תורמת לעסק גם עכשיו וגם לטווח הרחוק. בעלי עסקים נוספים אשר מעוניינים בשילוב בעלי מוגבלויות בבתי העסק שלהם מוזמנים לפנות לאיילת בסיס בר ניר מהמרכז הישראלי לתעסוקה במייל   - ayelet@taasuka.org".