בית הכנסת "ביתא ישראל" נמצא בשכונת פאר בחדרה ברחוב לוי אשכול, במרכז גינה ציבורית קטנה. הוא הוקם לפני כ-15 שנה, כמבנה ארעי מגבס, שישרת את קהילת יוצאי אתיופיה בשכונה.

בית הכנסת מנוהל ע"י שני קייסים, אחד מהם, הוא רועי טמניו, הקייס הצעיר בישראל, רק בן 23, שלפניו היה זה אביו שעמד בראש הבית כנסת. בבית הכנסת יש קרוב ל130 מקומות ישיבה, בשבתות מגיעים אליו קרוב ל100 מתפללים ובחגים כ 150-170, כשהשיא הוא ביום כיפור, אז מגיעים קרוב ל-400 מתפללים.

לפני כשבע שנים ציפו את בית הכנסת  בלבנים על מנת שהמבנה יחזיק טוב יותר, אך בפנים החלו סדקים ונזילות שגורמים מדי פעם להפסקות חשמל.

קייס רועי טמניו (צילום: איתמר רותם)

מערכת החשמל הפנימית חשופה ומסודרת באלתור, החלה התקלפות של הקירות, המטבח מאוד מיושן, הארונות בו שבורים ויש חור בקיר, חלק מהריצוף התיישן ונעקר ממקומו והשירותים עצמם נמצאים בתוך בית הכנסת ועקב בידוד לקוי, יש בעיית ריחות לעיתים. לבית הכנסת מחובר חדר אוכל עבור הקהילה העשוי פח, כיוון שאין מזגן בקיץ חדר האוכל לוהט וקשה לשבת בו, בימי הגשם בחורף, רעש הגשם כה חזק על הפח שלא ניתן לדבר.

הקייס טמניו מדבר בשם הקהילה ואומר: "אנחנו מבקשים מתורמים וגורמים בעירייה שיעזרו לנו לבנות מבנה קבוע ולא זמני, שיהיה לנו בית תפילה ראוי כמו לכל עדה ועדה בעיר. אנחנו בית כנסת שבו רוב העדה מתפללת, אבל אין לנו את האמצעים והתקציב לבנות אותו מחדש. זהו חלום שלי ושל כל מתפללי בית כנסת ביתא ישראל .פנינו לעירייה בנושא, אך קיבלנו מענה שלילי".

המטבח בבית הכנסת כיום (צילום: איתמר רותם)

פנינו לחבר מועצת העיר, בועז ביטון, שעומד גם בראש תנועת ש"ס בחדרה, שיסביר על האפשריות הקיימות לגיוס כספים לטובת הבית הכנסת: "בתי כנסת הם ישויות בפני עצמם. יש בחדרה למעלה מ-100 בתי כנסת. רוב בתי הכנסת המסודרים מתנהלים על ידי עמותות והם ניזונים מתרומות הקהילה, כמובן שקהילה גדולה ואמידה יותר יכולה לדאוג לתחזוקה נאותה יותר של בית הכנסת.

"העירייה לא תומכת באופן קבוע ולא מסייעת לעמותות של בתי כנסת, אלא רק במסגרת 'קול קורא' נקודתי, כשהוא יוצא, ניתן בתור עמותה להגיש בקשה.

"לפני כשנתיים ניסינו לקדם פרויקט של תמיכה ושיפוץ בתי כנסת, קיבלנו סכום נאה מראש העירייה של 200-300 אלף שקלים והוצאנו 'קול קורא'. רק כ 20 בתי כנסת ניגשו ומתוכם, רק בית כנסת אחד מילא את הטפסים באופן תקין עם הניירת כמו שצריך. בעידן של שקיפות זו חובה, כך שיצא שהיה מתמודד אחד בודד.

"אני מזמין אלי לפגישה את קייס טמניו, על-מנת שאוכל להסביר ולתדרך אותו כיצד למצוא ולהגיש בקשות תמיכה לכל 'קול קורא' שיצא בעתיד. כמובן שזה חשוב שהבית כנסת יושב בצורה מסודרת על קרקע עירונית, כי כך יהיה ניתן להגיש בקשות סיוע ל'קול קורא' שיצא מטעם אחד ממשרדי הממשלה. אלו מאוד מקפידים על התקנים והאישורים של בתי הכנסת אשר מגישים להם בקשות לתמיכה".

בית הכנסת "ביתא ישראל" (צילום: איתמר רותם)