צילום ועריכה: איתמר רותם

שאלת הקרינה המסוכנת בשכונת הפארק והשפעותיה על חיי התושבים במקום – מטרידה את מנוחתם כבר חודשים ארוכים.
בעקבות המחאות השונות בנושא קו המתח העובר באקו-פארק, ביקשו התושבים לקיים בדיקות קרינה מיוחדות ונוספות במתחם בית הספר החדש והעתידי בשכונה.

התוצאה עלולה להיות בעייתית מבחינה חינוכית: פתיחת בית הספר החדש עלולה להתעכב בעקבות הבדיקות, ולגרום לצפיפות בלתי הגיונית בכיתות ובבית הספר הקיימים, בניהם "אילן רמון".

בעיריית חדרה יידרשו לסוגיה הזאת לקראת פתיחת שנת הלימודים הבאה (התשע"ט). בינתיים, שלח השבוע חבר המועצה אוהד מרחב מכתב לעירייה, בעקבות החשש לצפיפות יתר של תלמידים בשנה הבאה במידה ובית הספר החדש אכן לא ייפתח, ובהיעדר פתרונות נראים לעין נכון לעכשיו.  

בית ספר אילן רמון חדרה (צילום: לירן טטרו)

מרחב מציין במכתבו כי "העדר בית ספר בשכונת הפארק הביאה למצב אבסורדי בו שכונה גדולה, מתפתחת ובעלת אופי צעיר של תושבים, מצאה עצמה ללא פתרון ראוי של מוסדות חינוך.

 ילדי השכונה במרביתם הופנו לבית הספר אילן רמון מה שהוביל לצפיפות ומצוקה בקרב ילדי בית הספר. אילן רמון הפך לאחד מבתי הספר היסודיים הגדולים בעיר בעוד שהוא אחד הקטנים בעיר מבחינת גודלו".

מרחב מוסיף כי הורים דיווחו לו שהמצב הקשה בבית הספר הביא להצבת קראוונים בשטחי ספורט ומרחבים פתוחים וגרם ל"סיר לחץ" – מה שפוגע בהתנהלות בית הספר. "מבדיקה שערכתי בעירייה עולה כי גם בתחילת שנת הלימודים הבאה אין כוונה לפתוח את בית הספר החדש", מציין מרחב ומוסיף: "לא ברור מדוע הבנייה מתעכבת שכן זוהי שכונת הדגל של העיר, וקשה שלא לחשוב כי נושא קו מתח ...מהווה שיקול מרכזי בעיכוב".

קווי המתח מעל שכונת הפארק (צילום: לירן טטרו)

מעיריית חדרה נמסר בתגובה כי "העיכוב בהקמת בית הספר נובע מבקשות התושבים לקיים כמה וכמה סוגי בדיקות של סוגיית קווי המתח. עיריית חדרה, מתוך הכרה בחשיבות העניין, נעתרה לבקשת התושבים ובשטח המדובר התבצעו מספר בדיקות על-ידי מומחים בתחום שקבעו כי אין שום מגבלה לבנות את בית הספר. הבדיקות הללו הביאו לעיכוב בתחילת העבודות.

בנוסף, תוכניות הבנייה של בית הספר הוצגו בפני כל המשרדים הרלוונטיים, חינוך, בריאות והגנת הסביבה, וכולם כאחד אישרו את הקמתו. נציין כי לאחר כל סדרת הבדיקות הועלתה בקשה נוספת מהתושבים לקיים בדיקת חיזוי עתידי של קרינה, וגם בדיקה זו בוצעה וגרמה לעיכוב נוסף.

באשר לבית הספר אילן רמון- במהלך מפגש ראש העיר עם תושבי השכונה, העלו התושבים מספר נושאים הקשורים לבית הספר, ובהנחיית ראש העיר כולם נבדקים, ומטופלים על-פי הצורך במקצועיות וביעילות".