פארק השרון משתרע על פני כ-6,000 דונם מדרום ליער חדרה ועד מצוקי הכורכר ותל גדור ונחשב בעל נוף טבעי הכולל עצי אלון תבור, חרובים, אלות מסטיק וזנים נוספים. הפארק הוא ריאה ירוקה המפרידה בין אזור חדרה ואזור נתניה ובעצם קיומו הוא מונע הפיכת האזור לרצף אורבני במישור החוף.

עוד  בשנת 1995 הכריז ראש ממשלת ישראל דאז יצחק רבין על פארק השרון כגן לאומי, לרווחת הציבור. חמש שנים לאחר מכן, בשנת 2001, הכריז גם ראש הממשלה אריאל שרון על פארק השרון כפארק לאומי ובין לבין היו שרי הפנים סילבן שלום וגלעד ארדן שותפים להכרזה. אך מדוע בפועל לא מוגדר הפארק כגן לאומי?

הבריכה בפארק השרון  (צילום: איתמר רותם)

סגנית ראש העירייה חדוה יחזקאלי, הממונה על תיק איכות הסביבה, פנתה השבוע במכתב  לדליה זילבר, מנהלת במנהל התכנון וביקשה להכריז לאלתר על פארק השרון כפארק לאומי. יחזקאלי הדגישה כי עיכובה של התוכנית בשל חשש כי ההכרזה תפגע בפיתוח תשתיות איננה במקומה.  "כולם מייחסים חשיבות רבה לקידומם של גנים לאומיים ושמורות טבע.  כולם מדברים על ריאה ירוקה בלב ליבו של אזור השרון, אבל בפועל מאומה לא התרחש, מאז ועד היום מנהל התכנון גורר רגלים ואינו מוכן לאשר את פארק השרון כפארק לאומי, מאחר ולטענתו עוברות בשטחו תשתיות רבות של רכבת ישראל, גז, חשמל, כביש 4, כביש 2, והוא מבקש להשאיר לידו שטחים אלו כדי שתהיה לו שליטה עליהם בבוא היום ואילו אי אישור הכרזתו פוגעת בפארק בשל היעדר יכולת אכיפה".

לאחרונה נכנסה לתמונה גם רשות הטבע והגנים שהוכיחה בעבר כי ניתן להעביר תשתיות לאומיות בשטחים, תוך שמירה על הסביבה ושיקום השטח לאחר העבודה. לדברי יחזקאלי: "פארק השרון הוא הריאה הירוקה המרכזית במרחב הפתוח שנותר בין מטרופולין תל-אביב לחדרה. הפארק הוא מצרף של גנים לאומיים, שמורות טבע ויער קק"ל, המייצגים ומשמרים ערכי טבע ונוף חיוניים וייחודיים, רכסי כורכר, חוף ים, בריכות חורף ועוד. בפארק נמצאים אתרים לנופש ובילוי של קהל בחיק הטבע ושבילי טיול, חייבים לשמור עליו בחקיקה".

חזקאלי ביער חדרה (צילום: דוברות עירייה)