(מתוך דף הפייסבוק גיבורות מקומיות)

בחודש יוני, במסגרת פסטיבל ציורי הקיר שנערך בחדרה עם אמני גרפיטי מכל העולם, קהילת האמנות בחדרה קיבלה את הקיר בחניון העירוני של ביטוח לאומי בעיר (ליד התחנה המרכזית). ומקיר בטון אפור הן הפכו אותו לקיר צבעוני שעליו מונצחות פניהן של גיבורות מקומיות, נשים חדרתיות  אשר השפיעו על ההיסטוריה של העיר

 הנטייה הרווחת היא לרוב לציין את שמות הגברים ואת פועלם בנרטיב ההיסטורי, נשים נדחקות מהזיכרון הקולקטיבי ופועלן נשכח. כוונת הפרויקט היא לספר את הסיפור של הגיבורות המקומיות, מאז ועד היום ובכך להעצים ולעורר השראה בנשים ונערות הצועדות במרחב ולהשכיל את הציבור הרחב.

 אתמול בשמונה בערב נערך אירוע ההשקה הרשמי של הפרויקט. הארוע היה במעמד ראש העירייה צביקה גנדלמן, סגנית ראש העיר, חדוה יחזקאלי, קהילת האמנות בחדרה ומוזמנים נוספים, ביניהן חלק מהנשים שדמותן הונצחה על הקיר שהגיעו בליווי בני משפחותיהן, מכיוון שמדובר בנשים אשר השפיעו במהלך כל ההיסטוריה החדרתית, חלקן כבר אינן בין החיים, אך בני משפחותיהן הוזמנו לחלוק כבוד באירוע.

את הפרויקט הובילו ארבע נשים מקהילת האמנות בחדרה, לילך ציפרוני, דבורה נצר-גרינברג , גלית ישראלי והדס גרטמן שאליהן נתרמו לעזרה כל קהילת האמנות בעיר, הקהילה עובדת באופן רציף בשיתוף עם מרכז הצעירים של פנאי העיר שתמך וסייע. בפרויקט זה גם השתתפה הקרן לפיתוח חדרה, שהקצתה את הקיר ועיריית חדרה. לקהילה היה קשר ישיר מול סגנית ראש העיר, חדוה יחזקאלי שסייעה בקידום וביצוע הפרויקט.

מתוך ערב ההשקה  (צילום לימור היידי אמסלם)

הנשים החדרתיות אשר צוירו על הקיר הן:

מרים תירם, מרים לוי, חנה אשתר, פורטונה וסהר עדס - אם ובת, נינה רודין, סוניה קולודני, אולגה חנקין, אילנה מסיקה ,פנינה סמסונוב, ויטיה פנקס, שרית חדד, רבקה אברג'ל, אורלי אלקלעי, שרה גובס, שרה ריינר, מיכל ברודני, רויטל פוקס, אביבה אדרג'ו, סימה זך וצילה פיינברג-שהם

* פרטים נוספים ניתן למצוא בדף הפייסבוק:  גיבורות מקומיות.

גיבורות מקומיות (מתוך דף הפייסבוק גיבורות מקומיות)