כאן שובתים. הגדרות בחופים חדרה | צילום: שירות מיינט

מאז ה-1.1.19, שובתים תלמידי כיתה ח' בבית הספר חופים שבשכונת עין הים בחדרה.

מדובר במתחם בית ספר ובו בית ספר  יסודי מא' עד ו' וחטיבת ביניים מז' עד ט'. אתמול (יום א') שבתו איתם לאות הזדהות גם כיתות ז' וט' בחטיבת הביניים ו-ועד הורים שהחליט על פתיחה בשביתה, טוען להתנהלות לקויה של אגף החינוך ובכלל של עיריית חדרה בנוגע למצב התלמידים בבית הספר.

בעקבות השביתה החליטו בעיריית חדרה לבטל פגישת גישור שתוכננה להיערך בין ועד ההורים לנציגי העירייה. בינתיים, אין אור בקצה המנהרה והשביתה נמשכת.

בראיון ל'מיינט חדרה', מספרת יו"ר ועד ההורים אלינה שפירא, על המניעים לשביתה: " הבטיחו לנו שהולכים לבנות פה קריית חינוך נהדרת, אמרו לנו שעוד בספטמבר 2018 יהיה פה קמפוס חדש. לכן, התגייסנו ההורים להביא לפה כמה שיותר תלמידים מהשכונה, כי היינו צריכים למלא את התקן שעומד על 22 תלמידים בשביל פתיחת כיתה בחטיבה.

המכתב ששלחו ההורים לעיריית חדרה

"הצלחנו לגייס 38 תלמידים שהחלו ללמוד בספטמבר 2017, אך בדיעבד, 38 בכיתה קטנה אחת, זה היה בעייתי והיה קשה ללמוד ולאט לאט הבנו, שבספטמבר 2018 לא יהיה מוכן פה המבנה החדש כפי שהובטח  ואף לא התחילו להקים אותו, כלומר שום דבר לא התקדם.

"שהתחלנו למחות, אמרו לנו בעירייה, שהמבנה יהיה מוכן רק בספטמבר 2019 ולכן, בעקבות תנאי הלימוד, בסוף שנת הלימודים הקודמת, כ24 תלמידים הגישו בקשות העברה מהבית ספר, הם לא רוצים להמשיך ללמוד בתנאים הללו, הם גם מרגישים שחסרה להם ההוויה והחוויה התרבותית של תיכון גדול בעיר".

האם מוסיפה: "כשיש רק כיתה אחת בשכבה , לא תמיד כולם מסתדרים עם כולם, ובכל החטיבה כרגע, ז'-ח'-ט' יש רק 60 תלמידים. בחטיבות ותיכונים הגדולים, יש הרבה יותר תלמידים סביב, יש מספר כתות באותה שכבה והרבה תלמידים החלו להרגיש את החוסר של החוויה החברתית שקיימת בתיכון גדול בו לא כולם מכירים את כולם.

שובתים. צילום: רנית שני נבון

"הרבה מ-24 בקשות ההעברה נדחו וחלק מהתלמידים שנשארו מרגישים כלואים, בכיתה נשארו כיום 24 תלמידים  מתוך ה38 שהחלו, שרובם לא רוצים להישאר במסגרת כה מצומצמת. השנה, הפרידו בין היסודי לחטיבה, מה שהיה אמור להביא יותר תקציב עבור החטיבה, וגם מנהל נפרד הגיע עבור החטיבה. הביאו מנהל מעולה לחטיבה, אבל מבחינת הבינוי, אין התקדמות".

לועד ההורים יש שתי מטרות: "הראשונה זה לעמוד במה שהבטיחו לנו בנושא הבינוי, כרגע אין מקום למזכירות, אין אב בית ואין אפילו חדר מורים. הבטיחו לנו תיכון שיהיה פה בנוי, אבל כלום לא התקדם. התיכון הוא האופק עבור הדורות הבאים כי השכונה רק גדלה וגדלה ובינתיים, לומדים תלמידי החטיבה בתנאי חוסר מקום.

"לגבי כיתה ח', אנחנו מבינים שבשנתיים הקרובות לא יהיה להם פה מענה, ויש משבר אמון מאוד קשה בין ההורים לעירייה ואנחנו רוצים שיאפשרו לתלמידי כיתות ח שרוצים שנה הבאה לעבור לתיכון אחר בעיר, לעבור.  קיים תסכול גדול אצל הילדים, לא בחלק הפדגוגי והלימודי, שם הצוות עושה עבודה מצויינת, אלא בחלק החברתי, שם הם מאוד מוגבלים. הילדים אשר נפגשים עם ילדים מבתי ספר אחרים בתנועות הנוער אחרי הצהריים, מבינים שהם נמצאים בפספוס חברתי ענק, והם מרגישים כבני ערובה, כי לא מאשרים בקשות העברה.

"ניסיתי לדבר על זה עם סיגלית איצקוביץ, העומדת בראש אגף החינוך, אך אחרי שלא קיבלתי ממנה תשובות מספקות, ניסיתי להיפגש עם ראש העירייה, אך עוזרו של ראש העיר שלח אותי שוב לסיגלית, אך לא קיבלתי התייחסות לבקשותיי. לפני כחודש שוב היתה פגישה, אך לא הגענו לשום תוצאות, דיווחתי להורים על ממצאי הפגישה ואז החלטנו לצאת לשביתה שהחלה בראשון לינואר.

"הודענו על כך לעירייה בתוספת מסמך בקשות, אך מכיוון שיצאנו לשביתה, ביטלו בעירייה את הפגישה שהיתה אמורה להיות לנו איתם בשבוע שעבר. בעירייה לא מוכנים לנהל איתנו כל דו-שיח כל עוד אנחנו שובתים".

מעיריית חדרה נמסר:  "הרישום לחטיבות הביניים בעיר מוסדר על פי איזורי רישום ובתי הספר היסודיים המזינים את החטיבות. אל חטיבת הביניים חופים עולים תלמידים מבית הספר היסודי חופים. משרד החינוך בשיתוף אגף החינוך השקיע משאבים ומאמצים רבים לפתיחת החטיבה על מנת לספק שירותי חינוך מקצועיים במערב העיר.

"מדובר בחטיבת ביניים בצמיחה, אשר אגף החינוך והעירייה דואגים לכל המשאבים הנדרשים לצמיחתה, כולל תוכנית להקמת מבנה קמפוס קהילתי חופים. התוכנית נמצאת בתכנון מול משרד החינוך ואגף ההנדסה, כאשר צפי הסיום הוא ספטמבר 2020.

"אכן הייתה אמורה להתקיים פגישה בלשת מנכ"ל העירייה, אותה אולץ המנכ"ל לבטל בעקבות השביתה שיזמו ההורים".