במבצע אכיפה שנערך השבוע נגד רוכבי אופניים חשמליים בחדרה, השתתפו כ-35 שוטרים, 7 פקחים, 17 ניידות וכן השיטור העירוני, רכובים על אופנועים, קטנועים ורגלי.

בין היתר, נרשמו 100 דוחות תנועה מהם 50 על עבירת טלפון סלולארי, 23 דוחות לרוכבי אופניים חשמליים (כל אחד 1000 שקלים), 16 דוחות על אי מתן זכות קדימה, 5 דוחות על נסיעה בנתיב תחבורה ציבורית, נתפסו שני נהגים לא מורשים ועוד.

דוחות לאופניים חשמליים | צילום: עיריית חדרה

במהלך הפעילות נעצר רוכב אופניים חשמליים בן 28 על עבירת טלפון סלולארי. תוך כדי בדיקת פרטיו החל הרוכב לברוח מהשוטרים, אך נתפס לאחר 500 מטר, נלקח לתחנת המשטרה ונרשם לו דוח. 

מהמטה העירוני לבטיחות בדרכים נמסר כי רכיבה על אופניים חשמליים למי שטרם מלאו לו 16 שנים אסורה בהחלט, כאשר האחריות היא על ההורים. יש לרכב אך ורק במקומות המותרים, עם אופניים תקינים המצוידים באמצעי מיגון ונראות נדרשים, רכיבה בימין הדרך ועל-פי כל כללי הבטיחות.

ראש משרד התנועה במשטרת חדרה, רפ"ק אבי קליימן, מציין כי עיקר האכיפה תתמקד בשלב זה ברוכבי האופניים החשמליים שטרם מלאו להם 16 שנים וחל עליהם איסור רכיבה. יצוין כי העונש על עבירה זו הוא 1,000 שקלים. כמו כן ייאכפו עבירות נוספות כגון רכיבה על המדרכה, רכיבה על מעבר חצייה, נסיעה שלא בימין הדרך, הרכבה על אופניים חשמליים, נסיעה ללא פנסי אורות ומחזירי אור, נסיעה ללא קסדה וכן שימוש בטלפון סלולארי בזמן רכיבה.

לדברי מנהל המטה העירוני לבטיחות בדרכים, נדב ליפשין, בשנת 2018 חלה עלייה משמעותית בתאונות דרכים קשות וקטלניות במעורבות אופניים חשמליים. כ-95 אחוז מתוכן מתרחשות בתחום העירוני, ויותר מ-40 אחוז מהתאונות הן באשמת רוכב האופניים. הסיבות העיקריות לתאונות אלה הן התנהגות רוכב האופניים, חציית כבישים, סטייה פתאומית ואובדן יציבות.