הורים לילדי גן בחדרה חסמו בשבועיים האחרונים את שער הגן, ולא איפשרו לשני הורים להכניס את ילדיהם. לדבריהם, עשו זאת כצעד של ייאוש והבעת אי-אמון במערכת החינוך העירונית. לטענתם, מראשית השנה שוררת בגן אלימות קשה, בשל בעיות התנהגות של שניים מהילדים, ואיש במערכת העירונית אינו פותר את הבעיה.

בתוך זמן קצר הגיעה למקום ניידת של הפיקוח העירוני כדי להשליט סדר במחאה הספונטנית. בו-זמנית, כ-30 הורים הגיעו לבניין העירייה כצעד מחאה.

צילום להמחשה בלבד: ארכיון מיינט

"לא יכולנו להמשיך במתכונת הזאת, שבה ילדינו חשופים לאלימות קשה, להשחתת הגן, ולכיסאות שנזרקים על צוות הגן ועל הילדים", אומרת אחת האמהות. "הצוות בגן אמנם מקסים, אך חסר אונים מול בעיות ההתנהגות הללו".

לדברי אם אחרת, באחד מימי השישי היא הגיעה לגן ומצאה אותו מבולגן: "יצירות הושחתו, חפצים נזרקו, והבן שלי חטף מכה בראש. בגן נשמעות צעקות וצרחות. שלחנו מכתב לראש העירייה ולמנהל מחוז חיפה במשרד החינוך, נפגשנו עם מנהלת אגף החינוך סיגלית איצקוביץ', אבל נאמר לנו שזה בטיפול. אין להם תשובות לתת לנו ובינתיים אנחנו מודאגים. אני כבר כמה ימים בוכה מחוסר אונים, ומהעובדה שלא נותנים לנו כל מענה".

במכתב ששיגרו הורי הגן למנהל אגף החינוך במחוז חיפה, ד"ר סער הראל, הם כתבו: "ילדינו נמצאים בסביבה פוגענית ואלימה, וחשופים לאקלים לא בטוח. בגן נמצאים שני ילדים, שהתנהגותם חורגת מכל נורמה מקובלת המתאפיינת באלימות פיזית ומילולית חסרת שליטה ורסן. התנהגות זו באה לידי ביטוי בפגיעה פיזית - בבעיטות, במכות, בהשלכת חפצים, בזריקת כיסאות ושולחנות במהלך המפגש, בהשלכת הבקבוקים של ילדי הגן לרצפה ובשבירתם, וכן בוונדליזם בציוד הגן. לכך מתווספות צעקות וצרחות במהלך היום, ומיותר לציין כי האירועים פוגעים בהתנהלות המקום, וגן הילדים מתקשה לתפקד".

עוד ציינו ההורים: "ילדינו מסרבים להגיע לגן, הם שבים הביתה ומשתפים אותנו בתיאורים מחרידים ומזעזעים, שעל-פיהם הילדים תקפו את הצוות החינוכי או השחיתו את עבודות היצירה שהכינו. ילדינו כבויים, מפוחדים וחסרי מוטיבציה להגיע לגן. מי נושא באחריות לכל זה?".

הבעיות בגן ידועות לאגף החינוך בעירייה ולאגף החינוך במחוז חיפה. בשל אירוע החסימה בשבוע שעבר, והפגישה שהתקיימה בנוכחות הורי ילדי הגן באגף החינוך, הוחלט שאחד מהילדים לא יגיע לגן במשך כמה ימים, עד למציאת פתרון.

"אבל מה יקרה כשהוא יחזור?", תוהה אחת האמהות. "הבנו שמדיניות החינוך היא לא להוציא ילדים באמצע השנה, אבל אנחנו לא ננוח עד שהוא יועבר למסגרת אחרת. אנחנו באמת מצטערים בשביל הורי שני הילדים, ולבנו אִתם, אבל לא על חשבון ילדינו". 

ממחוז חיפה של משרד החינוך נמסר: "צוות הגן מלווה בגורמים המקצועיים במשרדנו, ברשות המקומית וגורמי טיפול נוספים במטרה להמשיך לקדם אקלים מיטבי בגן. באשר לתלמיד, בשל צנעת הפרט לא נוכל לפרט מעבר לכך".

מעיריית חדרה נמסר: "המקרה ידוע ומטופל על ידי כל הגורמים הרלוונטיים בעיריית חדרה ומשרד החינוך. בשל צנעת הפרט, ומאחר שמדובר בקטינים, לא ניתן לפרט בנושא".