מתחזה לאחר בחדרה | צילום: מהרשת החברתית

חודש לפני מועד הבחירות המקומיות וניתן להרגיש במתח העולה בהתבטאויות של תושבים בקבוצות הפייסבוק של חדרה כנגד המועמדים לראשות העיר.  

מצד שני, חלק מהמועמדים מתלוננים שהשמצות כנגדם לא רק שהן שקריות אלא גם מגיעות מפרופילים מזויפים שנפתחו בפייסבוק על מנת להשמיצם בהאשמות חסרות בסיס ולהטעות את הציבור. השימוש בפרופיל מזויף נועד כדי להגן על המשמיצים האלמוניים מתביעות דיבה.

כך למשל מהפרופילים של "אמירה גולדן" ו"גדי רוזן" יצאה התקפה חריפה על המועמד יניב דרי, טקסט דומה מילה במילה, אך חיפוש מעמיק אחרי הפרופיל שלהם לא צלח, כי הפרופילים שנפתחו רק כדי להשמיץ, כבר נמחקו. 

ראש העירייה, צביקה גנדלמן, המועמד לראשות העיר לקדנציה נוספת, כתב על התופעה בעמודו ברשת החברתית לאחר שהופצו כנגדו שקרים - בין היתר במסרוני SMS. 

"עד סוף חודש אוקטובר מתחיל חודש "האחד באפריל" בחדרה... בחודש הקרוב אתם תראו ותשמעו הרבה שקרים, המצאות, שטויות, פוסטים, סמסים, תמונות וחוברות בתיבות הדואר (הן כבר בעריכה...) שינסו לבלבל אתכם ולהטעות אתכם.

צביקה גנדלמן חושף שקרים ברשתות החברתיות | צילום מסך

"אני אומר לכם תצביעו עם העיניים ועם הבטן ועם הלב ותשאלו את עצמכם בכניסה לקלפי אם חדרה שבה אתם גרים היום היא מקום טוב יותר מחדרה שלפני 5 שנים?... השקרים וההשמצות יתפוגגו באוויר בעוד חודש וחדרה שלנו תישאר העיר שאנחנו אוהבים".

לפני כמה ימים,  "אמיר קורן" השמיץ את המועמד אוהד מרחב בטקסט קבוע שנכתב עם תמונה ערוכה,  את אמיר קורן עדיין ניתן למצוא בפייסבוק, אך מבדיקת מיינט "אמיר קורן" לקח את תמונת הפרופיל שלו  ממיגל הלפט, תושב סאן פרנסיסקו. כמו כן, פרופיל נוסף שהפיץ את הטקסט עדיין קיים נכון לפרסום הידיעה. 

אז מי אלו אותם פרופילים מזויפים?

בתחום הפוליטי, התרחבה בשנים האחרונות תופעת פתיחת הפרופילים המזויפים. ניתן אף לשכור חברות מקצועיות שיעשו זאת עבורך, יש חברות המייצרות באלמוניות קמפיין שלילי כנגד מועמד מסויים, אך גם באופן פרטי, כל מי שרוצה יכול לפתוח פרופיל מזויף, עניין של מספר דקות, ניתן להוריד תמונות מפייסבוק אלמוני ולהשתיל בפרופיל ובכך להתחזות לתושב המקום ולהשמיץ ללא ביסוס וללא חשש מתביעת דיבה, כי את הפרופיל ניתן למחוק בדקה.

מתחזה לאחר בחדרה | צילום: מהרשת החברתית

אז איך תזהו פרופיל המזויף?

1. כנסו אל הפרופיל, תבדקו כמה תמונות פרופיל יש לו? לרוב הפרופילים המזויפים או שיש תמונה אחת, או שאין תמונה כלל.

2. האם בתמונות בפרופיל שלו הוא מופיע רק לבד? או שיש גם חברים מתויגים? בפרופיל מזויף נדיר למצוא תמונות עם חברים משותפים שמגיבים ומתויגים  וגם נדיר למצוא ריבוי תמונות בפרפיל מזויף.

3. האם יש תגובות  מחברים לתמונת הפרופיל? אם מדובר בתמונה של גבר לרוב לא יהיו שום תגובות מחמיאות מחברים וגם לא לייקים לתמונת פרופיל המזייפת. אצל פרופיל מזויף של אישה לעיתים יש תגובות לתמונה, אבל רק משיקולים רומנטיים של המעוניינים להכיר אותה.

4. תבדקו בציר הזמן, פרופיל מזויף המשמיץ הוא בדרך כלל טרי ולא נמצא קיים לאורך זמן, ולכן ציר הזמן הוא קצר מאוד וממלא לרוב רק בסיסמאות פוליטיות. כמו כן, יש גם מיעוט חברים.

5. נתקלתם בפרופיל כזה, אתם מוזמנים לדווח עליו לפייסבוק,  במידה ויהיו הרבה דיווחים אז הפייסבוק יבקש ממנו להוכיח ע"י שליחת צילום דרכון שהוא פרופיל אמיתי., ניתן לעשת בלחיצה על השלוש נקודות שנמצאות סמוך ללחצן ההודעה.