צילום משותף | צילום: איתמר רותם

למרות שבתחילה אישר צביקה גנדלמן את השתתפותו באירוע "לא מצביעים לשחיתות" של התנועה לאיכות השלטון, החליט ראש עיריית חדרה לבטל לבסוף את הגעתו לאחר שטען שהתברר לו שבאירוע מתארגנת פעילות פוליטית פרובוקטיבית כנגדו. 

במהלך החודשים הקרובים ועד למועד הבחירות המוניציפליות השיקה התנועה לאיכות השלטון ברחבי הארץ את אירוע " לא מצביעים לשלטון".

לדברי התנועה לאיכות השלטון, כל המתמודדים לראשות העיר הוזמנו לאירוע, וכך גם חברי מועצת העיר אך רק שישה הגיעו, כולם מהאופוזיציה. מרחב, דרי, צור ועודד המתמודדים לראשות העיר הגיעו ונאמו וגם עוגן יוחננוב וצ'יקו וקנין המתמודדים למועצה שטחו את משנתם כנגד שחיתות  באירוע. 

עם זאת, מספר חברי מועצה כמו שי ברכה וחדווה יחזקאלי, טענו בפני "מיינט חדרה" כי כלל לא הוזמנו לכנס. "זה ביזיון", אמרו בסביבתם. 

האירוע הוא חלק מהקמפיין של התנועה בעשרות רשויות מקומיות ברחבי הארץ בו חותמים המועמדים לראשות העיר והמועצה על האמנה למאבק בשחיתות ברשויות המקומיות.  

במהלך האירוע מוזמנים ראש העירייה ונציגי הרשימות השונות להציג, אחד אחרי השני, את ה'אני מאמין שלהם' בנושא המאבק בשחיתות בשלטון המקומי. כמו כן, מוזמנים המתמודדים לחתום על האמנה למלחמה בשחיתות בשלטון המקומי.

באמצע השבוע (ג'), על בימת התנועה לאיכות השלטון מול הפיאצה, עלו המתמודדים לראשות העיר, לצד חלק מראשי הרשימות למועצת העיר, נשאו בפני התושבים נאום קצר בנושא המאבק בשחיתות וחתמו על האמנה של התנועה לאיכות השלטון למאבק בשחיתות ברשויות המקומיות. סדר הנואמים באירוע היה לפי סדר אלפאבתי של שמותיהם הפרטיים.

הראשון שעלה היה אוהד מרחב, המתמודד לראשות העיר מתנועת "רוב העיר חדרה": "חדרה ידעה יותר מדי שחיתות. חשוב שנבין שחדרה תחת הידיים של עסקנים תגיע לפשיטת רגל. אין עתיד לחדרה תחת ההנהגה הזאת. אני קורא לכל המתמודדים בואו נתחייב לעבור פוליגרף פעם בשנה, האם נתת או קיבלת טובות הנאה?... אני מוכן להגיד כאן ועכשיו שאני כראש עיר לא אעמוד בראש הוועדה לתכנון ובנייה...צביקה גנדלמן לא ייבחר שוב, חבל לי מאוד שהוא בחר לא להגיע לפה היום".

יניב דרי המתמודד לראשות העיר מטעם תנועת "מחוברים" עלה אחריו ואמר: "הופתעתי כשראיתי את שמו של גנדלמן ברשימת הדוברים הערב, אבל כנראה שגם הוא הבין את הבעייתיות בלהגיע לאירוע של התנועה לאיכות השלטון ולדבר נגד השחיתות...הרבה פעמים אנשים שמתמודדים נשאבים לרצון להיבחר וקושרים את עצמם בכל מיני התקשרויות פסולות שבסופו של דבר מייצרות אנשים שמממנים פעילויות כאלה ואחרות ואחרי הבחירות מגיעה תקופת פירעון החוב.

האירוע היה פתוח לציבור בפיאצה | צילום: איתמר רותם

"אנחנו הגדרנו לעצמנו מסלול קשה, אנחנו אמרנו שאנחנו מביאים את הכסף מהבית. השגנו 16 אלף שקל במימון המונים אבל היתר מהבית. זה אומר שלא יראו אותנו על שלטי חוצות ואין לנו מטה ואין לנו כסף להרמת כוסית בגני אירועים אבל זה מחייב אותנו לעבור ערב ערב בין הבתים באופן סיזיפי".

אחריו עלה המועמד איקי (יצחק) צור, המתמודד לראשות העיר מטעם רשימת "לטובת חדרה". צור : "הגיע הזמן להחזיר את אמון הציבור בדרך של מעשים ולא של דיבורים. מטרתי הראשונה תהיה שיקום אמון הציבור בנבחרי הציבור ועובדי העירייה ולשם כך אנהג בשקיפות מוחלטת...

"שני הדברים המרכזיים ביותר הם הבידול המוחלט בין הדרג הפוליטי למקצועי. יתרה מזאת, השקיפות תהיה עבורנו ערך עבודה. כל רבעון תתפרסם כל תוכנית העבודה והגיוסים של אותה שנה. כל אזרח ידע מתי יבואו לשפץ את הכביש, מתי המדרכה תתחדש ולא נצטרך שום לחץ פוליטי...ראש הרשות הנוכחי לא יהיה יותר ראש רשות. אני אהיה ראש הרשות והוא לא יישב איתי".

עוגן יוחננוב המתמודד למועצה הבטיח לקהל: " אני אמגר וארדוף את השחיתות איפה שלא תהיה. לאחר הבחירות אהיה בעמדת כוח שתאפשר לי למנוע תופעות מסוג זה בפוליטיקה"

צ'יקו וקנין הרץ למועצה מטעם "יחד למען אולגה" סיפר: " אחותי ואני  נתבענו על סך חצי מיליון שקל, תביעת דיבה, ע"י ראש העירייה וזאת בגלל שנלחמנו וחשפנו הרבה דברים. ראש העיר לא פסח על אף אחד, על כל פעיל חברתי הוגשה תביעת הוצאת דיבה".

כל המועמדים חתמו על האמנה | צילום: איתמר רותם

הנואמת האחרונה היתה שירלי עודד, המתמודדת לראש העירייה מטעם תנועת "שקיפות" : "לפני 5 שנים רצתי עם גנדלמן לבחירות ומיד הבנתי שהאדם מנוהל על ידי בעלי הון ובעלי אינטרס פה בעיר. ברגע שהחלטתי לצאת נגדו ולוותר על תפקידי בקואליציה פגעו בשמי וכבודי...יפה מאוד שכולם מדברים על שקיפות אבל אצלנו זו לא רק סיסמא.

"התחלנו מהלך שנקרא מנגנון השקיפות וזהו מנגנון ייחודי בארץ. במנגנון הזה כל תושב יראה בדיוק איך כספי הפיתוח הולכים לציבור ואיך הכסף הציבורי הולך לציבור. כמו כן בכל שכונה יהיו נציגים שישבו בישיבות המועצה...אני רוצה שלא רק ישיבות המועצה אלא גם ישיבות ההנהלה יהיו מוקלטות ומשודרות...צריך לבער את כל בעלי האינטרס והעניין שרוצים לנהל לנו את העיר. צריך כאן מנהיגות חדשה".

לאחר כל נאום חתמו המועמדים על האמנה למניעת שחיתות פוליטית והתכנסו יחדיו לצילום משותף.

ראש עיריית חדרה צביקה גנדלמן שלח מכתב למארגני הכנס כאמור, בו הודיע כי לא ישתתף לבסוף "על מנת להימנע מכל פרובוקציה פוליטית. אשמח להתראיין ולענות על כל השאלות שאשאל בכל מעמד או מועד אחר".