"לא חסר לי דבר, אני מתפרנס מצוין במשרד עורכי הדין שבניתי בעשר אצבעות, אבל אני מוכן לעזוב הכל כדי לשרת את הציבור. נכון, לא תמיד זה נחמד ונוח, לנוכח ההשמצות וההתקפות, אך זה חלק מהמגרש הפוליטי, ומי שמעניין לשחק בו ואף לנצח חייב גם לדעת להתמודד עם הבוץ".

אוהד מרחב | צילום: אלעד גרשגורן

כך אומר יו"ר האופוזיציה במועצת העיר חדרה, אוהד מרחב, בעקבות הכרזתו לפני שבועיים על ריצה עצמאית לראשות העירייה, במסגרת רשימת "רוב העיר".

לאחר שלא הצליח לשנות את ההחלטה להצניח את גדי אריאלי כמועמד הליכוד לראשות העירייה, החליט מרחב להתמודד על התפקיד באופן עצמאי ובלי תמיכת המפלגה. "אני מממן את מסע הבחירות שלי מכספי, ועל חשבון משפחתי", אומר מרחב. "מעבר לכך, אני מסתייע גם בגיוס המונים. כמו שלא הצליחו לקנות אותי במשך עשר שנים במועצה, כשהלכתי נגד האינטרסנטים ונגד הטייקונים, אף על פי שהכפישו, איימו וגם פגעו ברכושי, ככה אמשיך לפעול כראש העירייה".

"אין שום זגזוג"

למרות גילו הצעיר (37), ברזומה של מרחב רשומות עשר שנות חברות במועצת העיר. "הגשתי שלל הצעות לסדר בנושאים הבוערים לציבור, ונכנסתי להתנגשות חזיתית עם העירייה בנוגע להתנהלות הפקידות הבכירה בבניין. הייתי היחיד שהגיש הצעה לסדר בנושא תוכנית הוותמ"ל ובנושא משבר הזבל", הוא אומר.

בשבוע שעבר, בעקבות כוונת המדינה להקים שדה תעופה במזרח חדרה, אף הציע להפקיע את השטח המדובר על ידי הרשות המקומית, וכן למקסם את הארנונה באזור, כמהלך משולב שבסופו תמשוך המדינה את ידה מחדרה כחלופה מיטבית לשדה.

את דרכו החל בגיל 27 כעורך דין צעיר, כשאייש את המקום השני ב"רשימה החברתית הירוקה" של סגנית ראש העירייה, חדוה יחזקאלי. לפני כשנתיים, עקב אי-שביעות רצון מהתנהלותה של יחזקאלי, פרש מרחב מהקואליציה.

"כבר בתחילת הקדנציה היו לחדוה ולי מחלוקות רבות באשר לאופן שבו אנחנו צריכים להגיב להתנהלות קלוקלת של העירייה", הוא אומר. "לצערי, הבחנתי כי מה שהפריע מאוד לחדוה יחזקאלי בקדנציה הקודמת נעלם מעיניה בקדנציה הנוכחית. גם כשהסכימה אתי, כי התנהלותו של ראש העירייה צביקה גנדלמן אינה תקינה, היא סירבה לפעול או להגיב בנושא, דבר שלא יכולתי להשלים אתו. אני בחיים לא אמכור את עקרונותיי בעבור שום תפקיד או שכר".

יש לך ביקורת חריפה על גנדלמן.

"דרך ההנהגה של צביקה איננה תואמת את השקפת עולמי, כפי שכבר אמרתי בעבר. בעוד אני ראיתי את עצמי משרת ציבור, צביקה ראה עצמו אדון עליו: ההתעמרות בתושבים, הרדיפה באמצעות דוחות ותביעות דיבה - כל אלה הראו לי כי מדובר בשלטון קשה ומנותק. כגודל הציפיות כך גודל האכזבות מגנדלמן. עם זאת, צביקה השתמש בי בכל הנוגע לאיחוד קבוצות הכדורגל, שכן לא היתה לו כל גישה לאנשי שכונת גבעת אולגה. מיד לאחר החתימה של האיחוד, צביקה ואנשיו חזרו בהם מכל ההסכמות שקשורות לאולגה, דבר שאתו לא יכולתי להסכים. כשראיתי שצביקה אינו מתכוון לעמוד בהתחייבויותיו כלפי הצד של אולגה באיחוד, החלטתי לעזוב את הקואליציה, ואת תפקידיי כמחזיק תיק הספורט וכמחזיק תיק הצעירים".

צביקה גנדלמן (צילום: אלעד גרשגורן)

חלק ממבקריך אמרו שאתה מזגזג. עברת מחדוה ומהקואליציה לאופוזיציה. רצית להתמודד בליכוד, וכעת הקמת סיעה עצמאית.

"אין שום זגזוג בדרך שלי. מאחר שאני נאמן לעקרונותיי, אני לא חושש לעזוב תפקידים, אנשים או קואליציה, כדי למצוא את המקום הטוב ביותר למימוש סדר היום שלי לטובת הציבור החדרתי, גם אם מדובר בהקמת רשימה עצמאית מכספי, ועל חשבון ילדיי ומשפחתי. להתמודד לראשות העירייה זאת הדרך הטבעית להוביל סדר חדש בעיר".

אביטן ואני

עם הפרישה מהקואליציה הלך מרחב והתקרב לראש העירייה לשעבר, חיים אביטן, שראה במרחב עתודה צעירה להנהגת הליכוד. אלא שהציפייה לבחירות דמוקרטיות בסניף הליכוד בעיר נגוזה, עם החלטת ועדת ההיגוי להצניח את גדי אריאלי, כמועמד התנועה לראשות העירייה, בלי בחירות מקדימות.

למרות עתירות ופניות לבית המשפט העליון של הליכוד מטעם מרחב, ומטעם חברי סניף אחרים, כמו אורלי יחזקאל ושלמה בוזגלו, עד למועד כתיבת שורות אלה לא בוטלה ההחלטה. לפיכך, החליט מרחב לרוץ ברשימה העצמאית "רוב העיר".

אחרי המאבק הקשה בליכוד, לא שקלת לוותר על ריצה לראשות העירייה?

"הצטרפתי לליכוד מתוך אמון במנגנון הדמוקרטי החזק שלה, ובדרך שלה. מהר מאוד התברר לי כי כוחות אינטרסנטיים, עסקנים ומקורבים למיניהם, חלקם כלל לא בליכוד וחלקם מקורבים למתחרים פוליטיים ממפלגות אחרות, מבקשים לעשות בסניף המקומי ככל העולה על רוחם, תוך שהם מנהלים מולי מלחמת חורמה כדי למנוע את התמודדותי במפלגה. זאת, אף על פי שבכל הסקרים אני המועמד המוביל מול גנדלמן. מה שהפתיע במיוחד היה, שגם חדוה יחזקאלי פעלה נגדי, ועשתה מאמצים רבים כדי למנוע את בחירתי בתוך הליכוד. הצנחת מועמד חסר סיכוי בלי הליך של בחירות בחדרה היא פגיעה אנושה בדמוקרטיה, ויריקה בפרצופם של חברי הליכוד בחדרה".

גנדלמן נראה פייבוריט גדול במירוץ לראשות העירייה.

"על פי כל הסקרים והאינדיקציות שבידינו ובשל ריבוי המועמדים, גנדלמן אינו עובר את רף ה-40 אחוזים, כאשר אני הוא המועמד שבוודאות עולה לסיבוב השני נגדו. בסיבוב השני אנצח את גנדלמן".

אוהד מרחב | צילום: אלעד גרשגורן

יש הטוענים כי גילך הצעיר עלול להכשיל אותך.

"אני לא עוסק בגיל שלי, אלא בניסיון שלי, בהיכרותי עם המערכות העירוניות, בחזוני באשר לעיר, וביכולתי לממש אותו. כשמחברים את כל זה עם ניסיון מוניציפלי של עשר שנים, מקבלים תוצאה שיכולה להצעיד את העיר קדימה".

סמוך לראשית הקדנציה הנוכחית נקלע מרחב לעין הסערה הציבורית, על רקע חוק פתיחת עסקים וסגירתם. את הצלקות מהתקופה ההיא הוא נושא לדבריו עד היום: "זו זכורה לי כאחת התקופות הקשות. יריביי הפוליטיים לקחו את 'מתווה מרחב' שהצעתי לפתיחת עסקים בשבת, בשילוב הטרגדיה המשפחתית שלי, איבוד אב, והעובדה שפקדתי את בית הכנסת לאמירת קדיש, והדביקו לי תווית של מתחרד, חוזר בתשובה. לצערי, הלכה למעשה הם הצליחו, כי גם היום, שלוש שנים אחרי, אנשים עדיין מאמינים בטעות ההיא".

פעילים חברתיים למען פתיחת עסקים בשבת מקשרים אותך לעובדה שעסקים סגורים בשבת בעיר.

"לצערי, הדיס-אינפורמציה שנזרעה בתקופה ההיא עדיין נותנת את אותותיה, והאבסורד הוא, שאני זה שגיבש מתווה כדי למצוא פתרון שיהיה לשביעות רצון כולם. זה התחיל כשגנדלמן ביקש לתקן משהו בחוק פתיחת העסקים וסגירתם, אלא שהוא עשה זאת בלי להביא את הנושא לדיון במועצת העיר. המפלגות החרדיות גילו את זה וחלקן הגישו עתירה לבג"ץ, מה שחייב את ראש העירייה להביא את התיקון המבוקש לדיון במועצת העיר.

"בדיון הציע צביקה 'ריבוע' במרכז העיר, שכולו יהיה סגור בשבת, וכל השאר יהיה פתוח. נוצר מצב, שהדתיים בקואליציה נקלעו למלכוד: אם יצביעו בעד סגירת עסקים באזור 'הריבוע במרכז העיר', אזי הם מכשירים מצב שכל שאר העסקים יהיו פתוחים בשבת; אם יצביעו נגד הצעתו של צביקה, או יימנעו, אזי הם משאירים על כנו את המצב, שבו ממילא יש עסקים שפתוחים בשבת".

דבקה בך תדמית של מתנגד לפתיחת עסקים בשבת.

"נמנעתי בהצבעה הזאת, כי זה לא היה מתכון לפתרון. אבל כבר אחרי שבוע באתי עם 'מתווה מרחב', שבמסגרתו הצעתי, שכל העסקים בפאתי העיר יהיו פתוחים בשבת, ובמרכז, כברירת מחדל, יהיו סגורים. ואם מישהו במרכז העיר ירצה לפתוח בית עסק בשבת, הנושא יעלה לדיון ולהצבעה במועצת העיר, וזה לא יהיה בסמכות ראש העירייה. לצערי, במבחן התוצאה ובהצבעה על המתווה שלי התערבו גם פוליטיקאים וח"כים מהמפלגות הדתיות, והורו לנציגיהם להצביע נגד".

"מה הוא עשה בעשר שנים?"

לשכת ראש העירייה, צביקה גנדלמן, מגיבה: "תושבי חדרה עדיין מחכים, שכמועמד לראשות העירייה יציג מרחב מה הוא יזם למען התושבים".

מלשכת ראש העירייה נמסר: "ידוע לכל, שראש העירייה ביקש מאוהד מרחב יותר מפעם אחת, שבתום שתי קדנציות כחבר מועצה יציג לציבור מעשה אחד שהוא יזם או עשה לטובת תושבי חדרה. מרחב טוען במקום אחד, שהוא אחראי לאיחוד קבוצות הכדורגל, ובמקום אחר הוא מתנער מאמירותיו אלה, וטוען כי פרש מהקואליציה בגלל אי-איחוד הכדורגל. המציאות מלמדת, כי מאז שראש העירייה פעל לאיחוד קבוצות הכדורגל, הפועל חדרה-גבעת אולגה עלתה שתי ליגות עד לליגת העל, והצמיחה מחלקת נוער משובחת, וגם קבוצת הנוער עלתה לליגת העל.

"תושבי חדרה עדיין מחכים, שכמועמד לראשות העיר יציג מרחב מה הוא עשה או יזם במשך עשר שנים כנבחר ציבור, למען התושבים".

חדוה יחזקאלי מסרה: "מרחב כנראה לא הבין את ההבדל בין קואליציה לאופוזיציה. בהיותנו באופוזיציה, הבמה היחידה שניתנה לנו היתה ישיבת המועצה שהתקיימה אחת לחודש, שבה יכולנו רק לדבר. בקואליציה ניתנת לנו במה ענקית לפעול, וזאת אני עושה עד היום. אוהד כנראה הבין שאין לו היכולת לתרום להתפתחות העיר ולקידומה, ולכן החליט לקבל במה באופוזיציה".