רחל ויגלוק, אור דהן ונועה מרו | צילום: עצמי, אלון ארד ואיתמר רותםרחל ויגלוק, אור דהן ונועה מרו | צילום: עצמי, אלון ארד ואיתמר רותם

הבחירות לראשות המקומית יתקיימו בתאריך ה-30 לאוקטובר: בערך כשלושה חודשים מהיום, ולנו הציבור תוענק הזכות וההזדמנות להשפיע על עתידנו, עניין שקורה אחת ל-5 משנים. חשוב לציין כי נער/ה שמלאו לו/ה 17 רשאי/ת להצביע בבחירות הקרובות לראשות המקומית.

עד לפרשת מעצרו של ראש העירייה המכהן, צביקה גנדלמן, בתחילת יוני, התנהלה מערכת הבחירות על מי מנוחות ורק יניב דרי הכריז על מועמדתו לראשות העיר עוד בחודש אפריל.  לאחר פרשת המעצר ולמרות שלא הוגש (לעת עתה) כתב אישום כנגד גנדלמן, הצטרפו עוד מועמדים נוספים למאבק לראשות העיר. נכון לעתה אלו הם המתמודדים לראשות העיר:

  1. ראש העיר המכהן צביקה גנדלמן  בראש רשימת "חדרה בתנופה".
  2. חבר מועצת העיר יניב דרי, בראש רשימת "מחוברים".
  3. חברת מועצת העיר שירלי עודד, בראש רשימת "שקיפות".
  4. מנכ"ל העיר לשעבר איקי צור  בראש רשימת "טובת חדרה".

במערכת הפוליטית החדרתית ישנם עוד מועמדים פוטנציאלים נוספים היכולים להצטרף בקרוב לרשימה זאת אך בינתיים הם לא הכריזו באופן רשמי על התמודדותם. כמו כן, ישנם מועמדים חדשים ורשימות חדשות הרצות למועצת העיר שתגדל בקדנציה הבאה מ19 חברי מועצה ל21

לקראת היום הגורלי, אתר מיינט חדרה יצא לבדוק האם צעירי העיר מתכוונים לצאת להצביע, איזה מתמודד הוא הפייבוריט עבורם ומה הדבר הראשון שחשוב להם לשנות בעיר.   

רוני נתנזון | צילום: טל נתנזון

רוני נתנזון (17 וחצי), תושבת שכונת ברנדיס, עולה לי"ב בתיכון הרב תחומי למדעים ואומניות- עמל חדרה ושרה בהרכב מוסיקלי בקונסרבטוריון נתנזון מתכוונת להצביע בבחירות הקרובות. "עוד לא קראתי על כל מתמודד ומתמודד " אומרת נתנזון " ולכן עוד לא ממש החלטתי למי מהמועמדים אצביע".

מדוע חשוב לך להצביע בבחירות הקרובות?

"קודם כל אני תושבת העיר ולכן לי צריכה תחום השפעה. אני כבר בוגרת ויש לי רעיונות משלי וזה שאני עוד לא בת 18 לא אומר שאין לי קול". 

ההורים שלך משפיעים על הבחירה שלך?

"אני חושבת שהם בכלל לא מודעים לזה שאני יכולה להצביע לבחירות המקומיות לפני גיל 18".

את מתרגשת לקראת ההצבעה?

"אני חושבת שזה מרגש שיש לי את היכולת להשפיע על העיר שלי".

מה הדבר הראשון שחשוב לך לשנות בעיר?

"אוטובוסים להגיע לשם לאזורי הבילוי בשישי בערב.  כרגע בימי שישי בערב, אין לי לאן ללכת, כל החברות גרות רחוק. קודם כל שייפתח הקולנוע ואח"כ אולי קצת יותר מסעדות בעיר בשישי בערב וכמובן קווי אוטובוס להגיע לשם".

כמה חשוב לדעתך שצעירים יצאו להצביע?

"אני חושבת שזה מאוד חשוב, לנו זה משמעותי. נושא כמו קווי האוטובוס הוא יותר ייחודי לנו כי לרוב המבוגרים יש מכוניות. אנחנו  כצעירים צריכים דברים אחרים ורק אם שכבת הגיל שלנו תצביע אז ישימו לב לדברים שאנחנו צריכים".

נועה מרו | צילום: אלון ארד

נועה מרו (17), תושבת שכונת עין הים, הגיעה לחדרה עם משפחתה לפני כשנה מירושלים, היא עולה לי"ב בתיכון הרב תחומי למדעים ואומניות- עמל חדרה והדעה שלה כבר מגובשת. "אני מאוד רוצה להצביע, עברתי על רשימת המועמדים ואני כבר יודעת עבור מי אני מצביעה" אומרת מרו.

למה חשוב לך להצביע בבחירות?

"אמנם אני פה רק שנה, אבל שמעתי דרך שיחות עם חברים בתיכון ודיוניים בקבוצות פייסבוק על מה קורה פה בעיר ואני חושבת שצריך מישהו חדש בראשות העיר כדי שהעיר הזו תתפתח. גם חברים שלי וגם אני, בשנה שאני פה, מרגישה שהעיר לא זזה, תקועה".

ההורים שלך משפיעים על הבחירה שלך?

"ההורים שלי לא משפיעים כלל על הבחירה, אני הרבה יותר מעורבת מהם במה שקורה ברחבי העיר".

מה השינוי הראשון שחשוב לך שיקרה בעיר?

"אין לנו לאן לצאת, אני וחברות שלנו רוצות לצאת בימי שישי בערב ואנחנו תקועות בבית, צריך עוד מקומות שיהיו פתוחים בשבת, חסר למשל מסעדות, אני עוד לא  בת 18 אבל הרבה בני 18 פלוס רוצים שיהיו יותר ברים בעיר ואני רוצה מקום שיהיה אפשר בו לרקוד ולבלות לגילאים שלנו".

את מתרגשת לקראת הבחירות?

"תמיד רציתי שיהיה לי את האפשרות לבחור, במיוחד כי אולי נוכל נצליח לעשות שינוי, עצם השינוי יכול לרגש אותי, לא הבחירה עצמה".

כמה חשוב לדעתך שצעירים יצאו להצביע?

"מאוד חשוב, כי אנחנו הרבה בני נוער בעיר. את חלקם, הבחירות לא  מעניינות וחבל כי יש להם דעה וזה חשוב שיעשו משהו כדי לקדם אותה. בתיכון, אנחנו מדברים הרבה בינינו האם ללכת להצביע או לא להצביע, אבל הרוב כן רוצים להצביע ולהשפיע, אבל יש גם כאלה שרוצים אבל לא מוצאים מישהו ראוי לדעתם שיכול לייצג אותם".

רחלי ויגלוק | צילום: עצמי

רחלי ויגלוק (17), תושבת שכונת ברנדייס עולה לי"ב בתיכון הרב תחומי למדעים ואומניות- עמל חדרה. חובבת צילום שלעיתים אף מתפרנסת מזה. "עברתי על רשימת המועמדים ואני עוד לא סגורה במאה אחוז עבור מי אצביע אבל יש לי כיוון." מספרת ויגלוק.

למה חשוב לך להצביע בבחירות?

"בסביבות גיל 17 זה מספיק בוגר כדי להחליט החלטות על דעת עצמך וזה גם הגיל הכי צעיר שאפשר להתחיל להשפיע. חשוב לשמוע קולות של אנשים צעירים יותר, שיש להם צרכים קצת שונים ממבוגרים יותר, ולכן בגלל מגוון התושבים בעיר חשוב להרחיב את טווח גילאי קהל הבוחרים".

ההורים שלך משפיעים על הבחירה שלך?

"לא, אנחנו כמעט ולא מדברים על פוליטיקה עירונית בבית וחוץ מזה יש לי דעה משל עצמי ואני לא בטוחה שזה חופף לדעה שלהם".

איזה שינוי ראשון צריך להיעשות בעיר לדעתך?

"חסר לי תרבות מבחינת האומנות בעיר, בין אם מדובר בקורסים ללימוד אמנות או גלריות להצגת אמנות, לכל דבר כזה אני צריכה לנסוע לת"א. הייתי רוצה שיפתחו מוסדות ללימוד אמנות מכל התחומים, לאו דווקא ציור ופיסול וגם שיהיו גלריות שיהיה ניתן להציג בהן תערוכות".

חשוב לך שצעירים יצאו להצביע?

"לקהל הצעיר יותר, יש דעה שונה מהקהל המבוגר יותר, כמובן שיש חפיפה לעיתים, אבל יש דברים שהצעירים יותר שמים לב להם, למשל מקומות הבילוי כמו באולינג או קולנוע וגם קווי אוטובוסים, שהרבה צעירים שתלויים בהם רוצים שיעבדו גם יותר מאוחר משעה 23 בלילה ושיהיה גם יותר מסלולים אל עבר מקומות הבילוי בעיר, למיקס, לקניון מול החוף וילג' ולחוף הים".

אתה מתרגש לקראת הבחירות?

"לא, אני פשוט מודע לזה שהגיע הזמן".

אור דהן | צילום: איתמר רותם

אור דהן ( 18), משכונת בית אליעזר, סיימת ללימוד בתיכון חדרה, לקראת גיוס בנובמבר. "עדיין לא מכיר את הרשימות המתמודדות, רק ראיתי שלטי חוצות,  אני לא יודע עבור מי אצביע ואם בכלל אצביע, ההחלטה תהיה רק לקראת הבחירות ואם לא אמצא מי שמתאים לי בכיוון המחשבה אז פשוט לא אצביע."

איזה שינוי הייתי רוצה שיקרה בעיר?

"הייתי רוצה שיהיה קל יותר להגיע מהעיר לגבעת אולגה ולחזור, יש לי חברים שם, חוף הים שם והגשר הקיים צר מדי ופקוק. חוץ מזה, באופן אישי מעדיף שיהיו פחות קניונים ויותר מקומות בילוי לצעירים בגילי, אם זה מועדוני ריקודים, קולנוע, שלא אצטרך להגיע לת"א בשביל לבלות עם חברים."

אתה מבין בפוליטיקה המקומית?

"אין לי אפילו פייסבוק אז אני לא עוקב אחרי כל מה שקורה בחדרה מבחינת הפוליטיקה."

ההורים שלך משפיעים על הבחירה שלך?

"בטח, אני אשאל את ההורים למי הם מצביעים, אבין את השיקולים שלהם ודרך זה אנתב את ההחלטה שלי."

אתה מתרגש לקראת ההצבעה?

"לא מתרגש, זו תהליך טבעי."

חשוב לך שצעירים יצאו להצביע?

"אנחנו צריכים את הקול שלנו, יש לנו את הצרכים שלנו, ואני צריכים כוח לשנות, אז בהחלט כן."

בר תפל | צילום: יולי מנור

בר תפל (עוד כחודשיים יהיה בן 17), גר במרכז העיר, עולה לכיתה י"א בתיכון הרב תחומי עמל. מתנדב בעמותת "חדרה אוהבת חיות" ובמד"א. "עדיין לא עברתי על רשימות המתמודדים , אבל אני כבר יודע מה אני רוצה להצביע" אומר בר בבטחון.

מדוע חשוב לך להצביע בבחירות ?

"זו הדרך  להשפיע על מנת שיהיה מצב יותר טוב בעיר לבעלי החיים."

איזה שינוי הייתי רוצה שיקרה בעיר?

"אני רוצה שתהיה תמיכה כספית בכלביה, ויותר ישקיעו בעיקור וסירוס של חתולי רחוב."

אתה מבין בפוליטיקה המקומית?

"אני נמצא בקבוצות הפייסבוק של חדרה, כמו חדרה פתוחה בשבת, שם יש דיוניים פוליטיים."

ההורים שלך משפיעים על הבחירה שלך?

"לא, כי הם בעצמם לא מצביעים, אבל אני כן."

חשוב לך שצעירים יצאו להצביע?

"כן ,יש כמות גדולה של בני גילי בעיר וחשוב שידעו מה אנחנו חושבים שצריך לעשות בעיר."