צביקה גנדלמן לאחר הבחירות הקודמות (צילום ארכיון: יח"צ)

ב-22.10.13 התעורר צביקה גנדלמן לשחר של יום חדש. כמה שעות קודם לכן נבחר לראש עיריית חדרה בפעם הראשונה שלו והדיח את קודמו בתפקיד – חיים אביטן, לאחר כשתי קדנציות. גנדלמן, היה אופוזיציה לאביטן והעניק לו מערכת בחירות קשה ומותחת.

4 חודשים קודם לכן פשטו אנשי יאח"ה על העירייה ועצרה 13 חשודים בחשד לעבירות הקשורות לטוהר מידות. גם ראש העיר דאז חיים אביטן, אשר נחשד בקבלת שוחד, נעצר. התיק נגדו נסגר מחוסר ראיות כמה שנים מאוחר יותר. אתמול (4.6), פשטו אותם החוקרים על אותו בניין עירייה רק שהפעם העצור היה ראש העיר הנוכחי – גנדלמן, מי שאז עמד מהצד וצפה במתרחש.

מיד לאחר זכייתו, אמר גנדלמן לתקשורת כי "אני מאושר ונרגש שתושבי חדרה בחרו בי...בניגוד לערים אחרות בהם ראשי העיר היו חשודים ונבחרו בשנית, תושבי חדרה אמרו את דברם בצורה שאין לה שתי פנים כי הם לא מוכנים שינהיג אותם אדם המואשם בחשדות ובאשמות של טוהר שלטון. על כך אני מעריך ומצדיע לתושבי חדרה".

חיים אביטן(צילום: נמרוד גליקמן)

השאלה בה כולם עוסקים ביום הזה, במקביל להטיית אוזן אחת לחקירה היא מה יקרה עכשיו. האם גנדלמן יסתבך עם ההליך הפלילי שיגיע עד לכדי כתב אישום? או במידה וינוקה מאשמה לפני הבחירות – האם יחליט להתמודד לראשות העיר, בניגוד לעמדתו בעבר ביחס ליריביו הפוליטיים?

גנדלמן: מטבריה לקצין בכיר ואז לראש עיר

גנדלמן נולד בטבריה בשנת 1956. בגיל שבע עבר עם משפחתו לחדרה שם גדל והתחנך בבית הספר היסודי "אחד העם" ולאחר מכן בבית הספר התיכון "עירון" שבעיר. בצעירותו שיחק בקבוצת הכדורגל המקומית, מכבי חדרה, והיה חניך בתנועת הצופים. ב-1974 התגייס לקומנדו הימי ולאחר פציעה, עבר לחיל השריון. בשריון עבר הכשרה כלוחם וקורס מפקדי טנקים ובהמשך השלים קורס קצינים ושימש מפקד מחלקת טנקים.

גנדלמן לאחר הבחירות ב-2013. לא לשחיתות (צילום מסך)

במבצע ליטני הוביל כמ"פ את כוחות צה"ל לכיבוש העיירה בינת ג'בייל. בהמשך התמנה לקצין אג"מ חטיבה 7 ובהמשך למפקדה של חטיבה 7. ב-1996 קודם לדרגת תת-אלוף. ב-1999 מונה למפקד עוצבת געש, ולאחר שכיהן בתפקיד זה כשנתיים, התבקש על ידי הרמטכ"ל דאז שאול מופז להישאר בתפקיד שנה נוספת.

במהלך שנה זו התרחש אירוע חטיפת החיילים בהר דב באוקטובר 2000. זמן קצר לאחר התרחשות האירוע התייצב לבדו במסיבת עיתונאים שבה נטל על עצמו את האחריות. בהמשך כתב לרמטכ"ל שאול מופז מכתב התפטרות. הסיפור הותיר כתם שחור על הקריירה שלו אך ממנה הוא התאושש והמשיך לעסוק בחיים הציבוריים בהמשך הדרך – היה חבר מועצה, יו"ר אופוזיציה עד שנבחר כאמור לראשות העירייה בסוף 2013.

צביקה גנדלמן בהארכת המעצר (צילום: יריב כץ )

ב-2008 הקים את סיעת "חדרה 1" והודיע כי יתמודד בבחירות לראשות העיר, אז הפסיד לחיים אביטן, אותו ניצח בבחירות שלאחר מכן.

החשד: הקלה לקבלנים תמורת סגירת הסכמים קואליציוניים

הכתב אלי סניור פרסם היום באתר ynet כי "החשד נגד ראש העיר חדרה הוא הקלה לקבלנים תמורת סגירת הסכמים קואליציוניים.  "במשטרה חושדים בין היתר כי צביקה גנדלמן פעל לטובת שני קבלנים, בהם סמי לוי שנעצר, כדי שפרויקטים לבניית בתי אבות סיעודיים יאושרו. התמורה: דילים פוליטיים לקראת הבחירות הקרובות. גנדלמן מתגורר כיום בבית שקנה מאחד הקבלנים".

עוד נכתב כי "החוקרים חושדים כי לאור מערכת היחסים בין ראש העיר לבין הקבלן לוי, האחרון דאג עבורו להסכמים קואליציוניים גם לקראת הבחירות שעומדות בפתח, שכן גנדלמן הוא המתמודד היחיד לראשות העיר. הקבלן השני שקיבל את האישור הוא קבלן שגנדלמן קנה ממנו את הבית שבו הוא מתגורר היום".

סנגורו של גנדלמן, עו"ד ליאור אפשטיין, מסר בתגובה: "שוחד בחירות, או כקבוע בחוק הטיית בחירות, הינה עבורה סבוכה וקשה להוכחה. הטיית בחירות, שעוד לא התקיימו, מחייבת קונסטרוקציה משפטית מאוד מורכבת. נמתין לפעולות החקירה, ונזכור שלעובדות שלעצמן אין שום ערך כשמדובר בעבירה שהיא כל כולה הגיון משפטי".