חברים בקהילה האתיופית בחדרה ופעילים חברתיים בולטים בקרב העדה בעיר טוענים, כי בסביבת ראש העירייה, צביקה גנדלמן, מנסים לטרפד את הרשימה המאוחדת "עידן חדש", שאותה הצליחו להקים אחרי תקופה ארוכה של פילוג וסכסוכים.

לדברי הפעילים, גורמים אלה מנסים לתקוע טריז בין חברי האיחוד, שהושג בעמל רב, אחרי שנים של  עבודה ובסיוע חכמי העדה. לדבריהם, נסיונות הפילוג באים לידי ביטוי בלחצים שמפעילים זקני העדה על חברי הרשימה החדשה והמאוחדת, להביע תמיכה בגנדלמן בבחירות הקרובות.

קראו גם: חברי המפלגה האתיופית המאוחדת בחדרה - "גמרנו להיות נחמדים, אנחנו יכולים לנהל את העיר"

"המבוגרים בקהילה מבינים שהם 'חייבים' להראות נאמנות, משום שראש העירייה הוא שהקים למענם את מרכז המורשת בעיר", טוענים הפעילים בכעס. "הם לוחצים על חברי הרשימה לתמוך בגנדלמן, ועל רקע זה נוצרים חילוקי דעות בקרב הקהילה. תמימות המבוגרים שלנו זועקת לשמיים, והניצול הציני שלהם פשוט מרתיח". 

מימין: דוד זגייה, טספאי אדרג'או וגלעד מהרט (צילום: יאיר שגיא)

אחת הבעיות העיקריות שצפה, היא העובדה, כי ראש העירייה אינו נמצא ביחסים טובים עם מי שעומד בראש הרשימה המאוחדת, טספאי אדרג'או. בראשית השנה אף פורסמו הקלטות, שבהן נשמע ראש העירייה מציין במסגרת הרמת כוסית עם בני הקהילה, כי תהיה בעיה אם הקבוצה בראשות טספאי תיבחר.

אחד מאדריכלי האיחוד של "עידן חדש" מוסיף ואומר, כי שורשי הקונפליקט בין זקני העדה לצעירים נטועים במרכז המורשת שהוקם. לדבריו, "העירייה ביטלה הקצאת קרקע שניתנה בתקופתו של חיים אביטן לטובת הקהילה, בטענה שהקהילה אינה יכולה לספק תקציבים.

"הקרקע חזרה לעירייה, ואילו היא הוציאה לפועל את בניית בית המורשת, אבל בבעלות העירייה ועל שטח שהוגדר כציבורי. כך הפכו זקני הקהילה ל'בני ערובה' בידי העירייה".

עוד נטען, כי עצם קיומו של יועץ ייעודי לענייני אתיופים מיותר, ונועד רק לצרכים פוליטיים. "מדוע הקהילה צריכה יועץ? הרי יש מוקד קליטה לבני העדה, שמטפל בקהילה באמצעות צוות עובדים בני העדה", אומר אחד מראשי הקהילה. "לאיזו עדה אחרת יש יועץ מיוחד? כבר יותר מארבע שנים שהקהילה עמלה על איחוד, למעט קבוצת אינטרסנטים".

לדברי ציון אביסהל, מספר 2 ברשימה המאוחדת, "רוב המבוגרים בעד האחדות, אבל יש חלק שכנראה נלחצים. המינוי של היועץ הוא פוליטי יותר, וודאי לא בשביל הקהילה. המבוגרים ציפו 30 שנה לבניית מרכז המורשת, ולתחושתם הם 'חייבים' לגנדלמן על כך.

"עלתה דרישה מטעם 'מועצת הקהילה' (שממונה על מרכז המורשת) שנתמוך באופן פומבי בצביקה גנדלמן, אבל הודענו להם שנבחרנו באופן דמוקרטי על ידי בני העדה, וזה מעורר מחלוקת גדולה. אנחנו מקווים שנצליח להשיג הפעם שלושה-ארבעה מנדטים, ושהכוח הזה יסייע לנו לקחת את גורלנו בידינו".

מעיריית חדרה נמסר: "העירייה מעסיקה יועץ לקהילה האתיופית כדי ליצור קשר בלתי-אמצעי בין הנהלת העיר לבין אנשי הקהילה, אשר כידוע המבוגרים שבהם אינם דוברים עברית ואינם מבינים את השפה. כל הטענות של מי שמציג עצמו כפעיל מצוצות מהאצבע. העובדות בשטח מדברות בעד עצמן. בתקופתו של צביקה גנדלמן נבנה בית מורשת לקהילה האתיופית בעלות של כארבעה מיליון שקל מכספי העירייה, וזאת, לאחר עשרות שנים של הבטחות ריקות מתוכן. בתקופה זו החלו לציין אחת לשנה את יום הזיכרון לנספי סודן, בטקס מכובד ברחבת יד לבנים. כמו כן נעשו ונעשות פעולות נוספות לרווחת בני הקהילה".