שירלי עודד ורון שגן (צילומים: עצמי ואסף פרידמן)

במסגרת הסכם פשרה שהושג השבוע אישרה עיריית חדרה והעומד בראשה צביקה גנדלמן בפני בית המשפט, כי היא פועלת "בהתאם לכללים שנקבעו על ידי נציב תלונות הציבור בעניין דפי פייסבוק ציבוריים לרבות בעניין מחיקת תגובות וחסימת גולשים".

הישגם של העותרים (שירלי עודד יחד עם עוד שישה תושבים חדרתיים: אופיר ונדר, רון שגן, יצחק סעדון-שדה, מיכאל פטיאצקי, ארז אלגון ואריאל סער), נכון לעכשיו, היא כי יוסרו החסימות של העותרים משני דפי הפייסבוק, הן של העירייה והן של ראש העירייה שמנהל דף משלו ויופסקו מחיקות תגובות בהן יש ביקורת עניינית על פעולות העירייה והעומד בראשה.

את העותרים ייצגו עו"ד אדיר בנימיני ועו"ד ישראל דוידוב, שהגיעו להסכם פשרה מול עורכי הדין של העירייה. הסכמות הצדדים קיבלו בשבוע שעבר תוקף של פסק דין משופט בית המשפט המחוזי בחיפה, אברהם אליקים.

עמוד הפייסבוק של עיריית חדרה (צילום מסך)

במסגרת העתירה דרשו העותרים שהעירייה וראש העירייה ינהלו מעתה את דפי הפייסבוק על פי הנחיות מבקר המדינה (שמשמש גם כנציב תלונות הציבור),ובמישור זה רשמו העותרים הצלחה. עוד הוסכם כי יוסרו החסימות הקיימות של העותרים משני דפי הפייסבוק, הן של העירייה והן של ראש העירייה.

בעתירתם דרשו העותרים במקור ביטול מלא ומוחלט של כל החסימות לכל הגולשים שאי פעם נחסמו עד היום אך במסגרת הסכם הפשרה הסתפקו רק בביטול החסימות של מי שהיו צד להליך בלבד. כיוצא ממצב זה, כל מי שנחסם בעבר ועדיין חסום יוכל לפנות למנהלי הדף ולבקש להסיר את חסימתו לאחר שיודיע כי הוראות תקנון הפעילות של הדף ידועות לו.

בתשובת העירייה לבית המשפט כנגד העתירה, זאת טרום הסכם הפשרה, נכתב כי: "מדובר בעתירה כוללנית והתיאורטית אשר הוגשה בחוסר תום לב, בחוסר ניקיון כפיים, וכל זאת מתוך תכלית אחת בלבד- גריפת הון פוליט".

העותרים מאמינים כי הסכם הפשרה שקיבל כאמור תוקף של פסק דין יהווה תקדים עבור גולשים בכל הארץ אשר הרשות המקומית וראש הרשות המקומית חוסם אותם מלהגיב בדפי הפייסבוק ולדרוש כי הללו יפעלו על פי הנחיות נציב תלונות הציבור, כפי שעיריית חדרה התחייבה לעשות.

חברת המועצה שירלי עודד: "מדובר בהישג גדול בכך שהצלחתנו להביא את העירייה ואת ראש העירייה להכיר בהוראות של מבקר המדינה ולאמץ את הכללים הנוקשים שלו בכל הנוגע לחסימת גולשים ומחיקת תגובות. בכך עשינו שרות חשוב לתושבי העיר חדרה ואולי אף נשמש מודל לכל הערים בארץ. אני שמחה גם שחסימת העותרים בוטלה. אמשיך לפעול בשקיפות, למען חופש הביטוי והדמוקרטיה".

בעיריית חדרה מנגד, מרוצים מההחלטה. "במסגרת ההודעה לבית המשפט אישרו מר גנדלמן והעיריה כי הם פועלים (ולא "יפעלו מעתה") בהתאם לכללים שנקבעו על ידי נציב תלונות הציבור בעניין דפי פייסבוק ציבוריים לרבות בעניין מחיקת תגובות וחסימת גולשים.

"התקנונים של עמודי הפייסבוק של העירייה וצביקה גנדלמן כוללים הוראות ברורות בדבר אפשרות למחוק תגובות ולעתים אף לחסום גולשים במקרים של העלאת תוכן המהווה לשון הרע, תוכן פוגעני או אלים, או במקרים של הצפה בתלונות. 

"במסגרת אותה הודעה ביקשו העותרים להסיר את החסימות האישיות שלהם, ולאור בקשתם, ומכיוון שהם הצהירו כי הם מכירים את הוראות התקנונים, נעתרה העירייה לבקשתם.

"יודגש כי העתירה לא התקבלה, וכי במסגרת ניהולה חויבו העותרים בסך כולל של 6,500 ש"ח הוצאות, אשר מהם 1,500 ש"ח לטובת מר צביקה גנדלמן, אשר הסכים לפנים משורת הדין למחול על הסכום המגיע לו.

"יצוין כי העותרים שילמו עד היום רק חלק מההוצאות, ולכן נפתח נגדם תיק הוצאה לפועל".