עודד, גנדלמן, יחזקאלי וברכה (צילום: אישי, דוברות עיריית חדרה)

חברת מועצת העיר חדרה שירלי עודד, הגישה בשבוע שעבר קובלנה פלילית נגד ראש העירייה צביקה גנדלמן, סגניתו חדוה יחזקאלי וחבר המועצה שי ברכה. מדובר בקובלנה פלילית פרטית אשר אדם יכול להגיש והיא לא נחשבת לפלילית, אך מתנהלת בבית המשפט. בעיריית חדרה התייחסו היום להגשת הקובלנה: "מדובר בעוד ניסיון אומלל להשתמש בהליך משפטי כדי לפגוע בשמו הטוב של ראש העירייה, סגניו וחברי ממועצת העיר" (התגובה המלאה – בהמשך).

על פי הקובלנה, שהוגשה לבית המשפט השלום בחדרה, השלושה "קשרו קשר ותוך תיאום ותכנון מוקדם, החלו להתנכל למאשימה, להפיץ לגביה דברי בלע המהווים לשון הרע....לאיים עליה כי יחשפו את 'סודה', הכל על מנת לבזותה, להשפילה, להעליבה ובעיקר למנוע ממנה לקיים את התחייבותה לקהל בוחריה, להבטיח מנהל תקין וטוהר מידות בעיריית חדרה".

קובלנה פלילית (או קובלנה פרטית) היא אישום פלילי, שבו המאשים הוא אדם פרטי, בניגוד לאישום פלילי רגיל, שבו המאשימה היא המדינה. מטרת הקובלנה היא להעמיד את הנאשם לדין, ולהביא להענשתו על פי הדין הפלילי, וזאת בניגוד לתביעה אזרחית שמטרתה להעניק סעד אזרחי לתובע (לרוב בדמות פיצוי כספי).

שירלי עודד (צילום: עצמי)

בקובלנה, שהוגשה על ידי עו"ד יעקב בורובסקי ועו"ד איילת שושני ג'ינו, מתאורים מספר אישומים (אירועים) עליהם מתבססת עודד בפניה לבית המשפט. בין היתר, מדווחים אירועים (רובם ככולם) שהתרחשו לכאורה לעיני כל בישיבות מועצת העיר.

כך למשל, על פי המתואר, בתאריך 24.2.15, במהלך ישיבת מועצה, פנה ברכה לעודד ואמר לה: "בבקשה תמשיכי, אני לפחות לקחתי את הכדור הנכון, את לא לקחת כדור, בסדר, את בכלל לא לקחת כדור, אני לפחות בשפיות את באי שפיות". בהמשך לאירוע זה פנתה חדוה יחזקאלי אל עודד ואמרה "חולת נפש ממש".

צביקה גנדלמן בישיבה (צילום מסך)

כנגד גנדלמן מתואר בקובלנה בהקשר זה כי לא מנע או הפסיק את מעשי ודברי הנאשמים (יחזקאלי וברכה) "ואף עודד אותם בין במעשה ובין במחדל ובהתנהגות תומכת".

גם פרשת ה"נואפת" בפנים

האישום השני מתייחס לתאריך 28.10.15, גם אז במהלך ישיבת מועצה. גם כאן, מתואר בקובלנה כי הנאשם 3 – שי ברכה, פנה לכאורה אל עודד ואמר לה: "אמרו לך שאת צריכה להיות מאושפזת". גם כאן מתואר גנדלמן כמי שלא עצר את הביטויים ואפשר השתלחות "בדפוס דיבור של 'משוגעת', 'זקוקה לאשפוז', 'אמרו לך שאת צריכה להיות מאושפזת'".

על פי הנטען, יחזקאלי, חיזקה את ברכה, במטרה "לבזות, להשפיל ולפגוע" בשירלי עודד. בישיבה, כך נכתב, אמרה יחזקאלי כי עודד "פוגעת בכולם". עוד נכתב כי "מכאן, שלושת הנאשמים חברו בצוותא כדי 'לסתום את הפה' לחברת המועצה שעסקה לשיטתה בפעילות ציבורית חוקית לגיטימית מתוך תודעת שליחות של חשיפת מקרים בהם נפגע טוהר המידות, לכאורה, על פי חשדה של המאשימה".

חדוה יחזקאלי (צילום: פרטי)

בקובלנה מובאים בסך הכל תשעה אישומים. בניהם, קריאת "הנואפת" שזעזעה גורמים רבים באים, בה קרא ברכה לעודד בחודש דצמבר האחרון. עוד הובאו אירועים מישיבות המועצה בספטמבר, אז על פי הנטען קרא ברכה לעודד "גברת אברבאנל" ו-"חדוה, אני אמרתי לך לא קשרת טוב את חליפת המשוגעים. היא השתחררה מהחליפה...".

בישיבה מתאריך 30.11.16 בהמשך לאמירה של עודד: "...תן לי לדבר. כששי מפריע פה לנבחרת ציבור, ונכנס לדבריי, שייתן לי לסיים שיקבל את החמש דקות שלו, מבחינתי שירקוד פה צעד תימני. אבל הוא חותך אותי והוא מנבל את הפה שלו".

נטען כי ראש העירייה צביקה גנדלמן אמר לעודד "אוקי, יופי. את יודעת שהיום אחרי שאני קצת נרגעתי והאיומים במשך שלוש שנין ממבקר המדינה והמשטרה, זה בכל זאת תייחס לעוד מישהו. את ואני יודעים מי זאת מורן שגב, ומה היא עשתה לך, ואני שומר על כבודך ואני לא פותח את הפה".

שי ברכה (צילום: לירן טטרו)

בין הסעיפים בהם מואשמים בקובלנה הפלילית הפרטית גנדלמן, יחזקאלי וברכה בקובלנה מצויים פרסום לשון הרב, עלבון במקום ציבורי ואיומים. בקובלנה מצויים 23 עדי תביעה בניהם חברי מועצת העיר, שדרן הרדיו בועז אורגד, מורן שגב, אסף נדיב ועו"ד שרון שרוני, היועצת המשפטית של עיריית חדרה.

תגובות: "התנהלותה של חברת המועצה תוצג בבית המשפט"

מעיריית חדרה נמסר: "מדובר בעוד ניסיון אומלל להשתמש בהליך משפטי כדי לפגוע בשמו הטוב של ראש העירייה, סגניו וחברי ממועצת העיר. רק מהפתיח של הקובלנה ניתן ללמוד על טיבה, שהרי חברת המועצה עודד דורן הצהירה בבית המשפט כי היא חברת סיעת "יש עתיד" ואילו בקובלנה היא מוצגת כסיעת יחיד בשם "שקיפות". כך או אחרת התנהלותה של חברת המועצה, תוצג בבית המשפט, שם תוכח מעל לכל ספק התמונה האמיתית של חברת מועצה הפוגעת באופן עקבי מגמתי אינטרסנטי בשליחי ועובדי ציבור באופן אישי בהם, ובבני משפחתם בבחינת מטרותיה הזרות מקדשות כל אמצעי תוך רמיסה גסה של שלטון החוק".

חבר המועצה שי ברכה מסר: "היה צפוי מגברת שירלי עודד לעשות פעולות מהסוג הזה, הרי נכנסנו לשנת בחירות והמשך עתיד פוליטי לא יהיה לה בקרוב, אז אין לה מה להפסיד. יש לזכור שלכל פעולה יש גם תגובה והיא תגלה זאת בהמשך".