קצת יותר משבועיים לקראת הבחירות, וחדרה- עמוסת שלטי המועמדים ובעקבות תלונות רבות של תושבים על הלכלוך והנראות של העיר, החליט מנכ"ל העירייה יעקב זיגדון, שהחל מהיום (חמישי 11.10) העירייה תסיר את כל שלטי הבחירות שנתלו ברחבי העיר ללא אישור.

שלטי בחירות מדגמיים בחדרה | צילום:: מחוברים

במכתב שהוציא המנכ"ל לכל המועמדים אף כתב שהעירייה תקנוס מועמדים שתלו שילוט ללא אישור. לא כל המפלגות מרוצות מהחלטה זו, כי לפני הנראה לעין, יש חריגות רבות ברחבי העיר.

ואלו רק חלק מהנחיות העירייה לפיהם ניתן להציב שילוט הבחירות:

1. המודעה צריכה לשאת את השם והכתובת של מזמין המודעה.

2. אסור להציב שלט על מבנים, על גדרות ולצד הכבישים על מעקות הבטיחות.

3. אסור להציב מודעה אשר תפריע לשדה הראייה לצד כיכרות וכבישים

4. אסור לשים מודעות על עמודי חשמל, רמזורים, טלפונים ציבוריים, תיבות דואר, מעליות ועוד

5. כל שלט ששטחו עולה על 1.2 מטר מרובע ומשקלו מעל 20 ק"ג ומותקן על מתקן עצמי זקוק להיתר בניה, לאישור מהנדס  וביטוח.

6. מותר לתלות שלט רק על מתקן ציבורי או נכס עירוני בתנאי שגודלו לא עולה על 70 על 50 ס"מ. כל תלייה בציבור שאיננה על המתקן הנ"ל אסורה. יש לציין שכל שטח גם שהוא בבעלות פרטית אך שהציבור יכול להיכנס אליו, נחשב כציבורי ותליית השילוט אסורה.

7. העירייה תציב ברחבי העיר לוחות מודעות המחולקים באופן שווה לכל סיעה ורק שם ניתן לתלות.

8. אסור להציב שילוט בחצר בית משותף, מותר להציב שילוט רק על משרדי המפלגה או ביתו של המועמד.

9. בשטח פרטי ללא מבנה, מותר להציב שילוט על גודל 70 ס"מ על 50 ס"מ. רק עם מדובר בשילוט הנושא רק אות או כינוי של המפלגה מותר שיהיה גדול מ70 ס"מ בלבד שלא יהיה תלוי עד גדרר חיצונית.

זיגדון בסיור שטח בנוגע למודעות בחירות | צילום: ארז רז

הענישה:

מותר לרשום דו"חות רק על הצבת שילוט במקום ציבורי שאינו על מתקן ציבורי שיועד לכך, לגבי שאר החריגות , ניתן לדרוש בכתב את הסרת השילוט, במידה ולא יהיה מענה, ניתן להסיר ולדרוש את ההוצאות ממי שתלה  את השלט. במידה ואין לאתר את מזמין השלט, כפי שנדרש בשילוט, המפקח יכול להורות על הורדה מיידית.

רון שגן ממפלגת "מחוברים" הגיב בביקורת כלפי המכתב של מנכל העירייה:

"המכתב הזה בעצם מהווה הנחייה לאכיפה סלקטיבית והטיית קמפיין בחירות לטובתו של ראש העיר, משום שאי אפשר לאכוף חצי חצי וזה בעצם ההנחיה של זיגדון. במכתב. ממלא  אין משמעות לאכיפה רק בשטחים ציבוריים, כי כל שלט, גם אם הוא בבית פרטי מחויב על פי חוק ברישוי עירייה. לכן, או שמורידים את כלל השלטים, כלומר את כל שלטי הבחירות בכל חדרה, או שלא מורידים בכלל, אחרת יש פה אכיפה סלקטיבית ומי שבוחר מה לעשות הוא בעצם מנכ"ל העירייה שהוא מכהן כמשרת אמון מטעם ראש  העיר, כלומר, פעיל של ראש העיר.

עוד ביולי רשימת מחוברים התריעה בפני העירייה וביקשנו שתהיה אכיפה אך לא קרה כלום, כולל אי הקצאה של מקומות יעודים בשביל שילוט הבחירות וזאת כפי שהתחייב מנכ"ל העירייה בועדת הבחירות לעשות. אחרי חודשיים ללא תגובה נאלצנו ליישר קו עם שאר המפלגות בהדבקת שילוט ברחבי העיר כי ראינו שלא נעשתה שום אכיפה בנושא.

ועתה, הפלא ופלא, יומיים לאחר שרשימת מחוברים, באיחור רב, מציבה שלטים לראשונה בעיר, התעורר מנכ"ל העירייה  ורוצה להתחיל לאכוף, וגם זאת, יעשה בצורה סלקטיבית. זאת התנהלות בצורה של מאפייה".